ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ REIKI ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Αυτό που χρειάζεται, κατά την ταπεινη μου άποψη, απαραίτήτα είναι, να έχει βρει τον αληθινό Εαυτό του κανείς, πριν βγει "προς τα έξω" να τον προσφέρει...
Έστω ότι έφτασες σ' αυτό το στάδιο και βγαίνεις έξω να προσφέρεις συνεδρίες και σεμινάρια χωρίς αμοιβή.

Το σοβαρό πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις είναι ότι οι ενδιαφερόμενοι θα προσπαθήσουν να σε χειριστούν και ένα πολύ μικρό ποσοστό θα <αξιολογήσει το δώρο>.
Ελάχιστοι θα νοιώσουν το νόημα και ακόμα πιο λίγοι θα αξιοποιήσουν το <δώρο>.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ασημένιε και Ευη , μπορεί να σας φαίνεται κάπως μελοδραματικό αυτό που μετέδωσα αλλά για μενα είναι σοβαρότατο μετα απο αυτά που εχω δεί ως τώρα.

Οι λόγοι που αρχίζει να ασχολείται με τον εσωτερισμό και όλα τα παρεμφερή οποιοσδήποτε, είναι πολύ συγκεκριμένοι και πάντα δηλώνουν αναζήτηση κάποιας ελλειψής που εχουμε.
Είτε προσεγγίζουμε αυτό τον χώρο με σοβαροφάνεια , είτε με χιούμορ , είτε με μομφή , ακόμη και απαξίωση....στο βάθος η ουσία είναι οτι κάτι ψάχνουμε.....κάτι θέλουμε.

Απο την στιγμή που θέλεις κάτι , αυτόματα γίνεσαι ευάλωτος , σε όποιον σου το δώσει όπως το θέλεις.....
Ισως κάποιος να σκεφτεί << μα εγω είμαι εξυπνος , εχω τόσα πτυχία , γνώσεις ....εχω κάνει ενα σωρό σχέσεις.....χειρίζομαι κόσμο ...κλπ >> << ποιός θα με ξεγελάσει>> ?

Οταν αυτό ειπωθεί η συλληφθεί εστω και σαν ιδέα , εισαι ήδη μεσα στο παιχνίδι. Διότι αυτος που θα σε ''ξεγελάσει'' θα είναι ο ίδιος σου ο εαυτός .....κανένας άλλος.
Ο άλλος όμως αυτό το ΓΝΩΡΙΖΕΙ , επειδή το εχει βιώσει και ξέρει...πλέον να ''διαβάζει'' , ως εκεί που μπορεί ...ανεξάρτητα αν εσυ το επιτρέπεις [ νομίζεις ] η οχι.

Ακούει ακόμα και την ανεπαίσθητη μεταβόλή της φωνής σου...νιώθει την θερμοκρασία σου....το χρώμα της σκέψης σου , οταν μιλάει... και ετσι εντοπίζει .....αυτο που εσυ φαντάζεσαι κρυμμένο.

Τωρα το τι θα συμβεί εξαρτάται απο την δική σου λογική και την ανάμνηση του εαυτού σου...απο την μια και απο την δύναμη της πρόθεσης που άλλου.
Αν η προσφορά δεν είναι με όλο σου το είναι, θα υπάρξει σίγουρα διάθεση χειρισμού, που ο άλλος, που την δέχεται, δεν θα τον πάρει καν είδηση, γιατί είναι αρχικά μια γλυκιά εξάρτηση.

Αυτό που εγραψε εδω η Βάσω, είναι μεγάλη αλήθεια , μόνο που για να το δει κανείς θα πρέπει να το ζήσει πρώτα και μετα να βγεί απο εκεί ...αλλιώς είναι αδύνατο να το δείς πρίν ο άλλος αρχίσει τα λάθη και αν πάλι φανεί σύντομα.
Ολοι οι φανατικοί οπαδοί οποιουδήποτε .....είναι τα προιόντα αυτής της παγίδας...
Οι εννοιες που ''παίζουν '' είναι πολλές αλλά η πιο επικίνδυνη είναι η αγάπη και ο φόβος μια και με αυτά ελέγχεται όλος ο πλανήτης.

Μπορεί να χάσεις λίγο χρόνο απλά η να θιχτεί λίγο το εγώ σου αλλά μπορεί να χάσεις και τα πάντα και κυρίως τον εαυτό σου, ανάλογα .....

Γι αυτό και είναι καλύτερα να μην χρωστάς η μάλλον να εχεις την αίσθηση οτι κάτι ανταπόδωσες [ γιατί η αλήθεια οταν υπάρχει , είναι ανεκτίμητη] , διότι αν δεν συμβεί αυτό , μετα απο λίγο θα θέλεις ...θα εχεις ανάγκη να δώσεις .....να ευχαριστήσεις η να προσφέρεις γι' αυτό που ελαβες για πρώτη φορά...[ την δική σου ψυχή δλδ που θα εχεις συναντήσει ]...

Αυτά...
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

silver29 έγραψε:Βασουλα κατανοησα σ ευχαριστω!

Για να πω την αληθεια εμενα δεν μου αρεσε που ο ερωτων αγνοησε ολες τις απαντησεις και χωρις να κατσει να το συζητησει ξαναρωτησε το ιδιο πραγμα..

Στου κουφου τη πορτα μη.. κτυπας εχει κουδουνι!!!!

:D :D :D

:lol: :lol: :lol:
Εξακολουθούμε να συμφωνούμε Γιάννη...
Τώρα να σου πω κι εγώ ότι αν έχεις κάποιο πρόβλημα και θέλεις να το αντιμετωπίσεις με το ρέικι και δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα, το σύμπαν θα σου τα φέρει έτσι που θα βρεις τον τρόπο.
Ζεφυράκι, άθελά σου μου πάτησες τον κάλο... :lol: :lol: :lol:
Όταν ακούω αυτές τις εκφράσεις τύπου Κοέλο, χτυπάνε καμπάνες μέσα μου...
Όχι γιατί δεν συμβαίνει πράγματι μια διαδικασία αλλά επειδή έτσι όπως λέγεται, παρανοείται και το αποτέλεσμα είναι, άνθρωποι που ούτε καν έχουν πάρει μυρωδιά τί σημαίνει εσωτερική εργασία, ξάφνου εκεί που τα είχαν όλα εναποθέσει στο Θεό, ξάφνου βρήκαν ένα άλλο μέσον συναλλαγής.
Τον Θεό Σύμπαν.
"Πίστεψέ το και θα γίνει!"
"Αν θέλεις κάτι πολύ, όλο το Σύμπαν θα συνομωτήσει για να συμβεί", και άλλα τέτοια ωραία.
Και έχει στηθεί μια τεράστια αγορά, βιβλίων, σεμιναρίων, πνευματικών οδηγών, γκουρού, θετικής σκέψης, υγιεινής ζωής, σπα, μασάζ, που κερδοσκοπεί πάνω στην αγωνία και την απόγνωση.
Και θα με έβρισκαν σύμφωνη ακόμα και όλα αυτά, αν είναι η αφετηρία, η βάση, η σπίθα, που θα οδηγήσει στη βαθύτερη κατανόηση του Εαυτού μας.
Αλλά τί σημαίνει Πίστη?
Τί σημαίνει Θετική Σκέψη?

Η τάση, να εναποθέτουμε την "σωτηρία της ψυχής", κάπου έξω από εμάς, όλα αυτά έχουν μείνει στην επιφάνεια και σε ένα παπαγάλισμα, που το μόνο που κάνει είναι να στραγγαλίζει και να στριμώχνει ακόμα πιο βαθειά στο υποσυνείδητο, τα ήδη καταπιεσμένα συναισθήματά μας.

Εδώ να κάνω μια παρένθεση και να πω, πως φυσικά δεν απευθύνομαι σε σένα Ζεφύρα αλλά έχω στο μυαλό μου μια συζήτηση που έκανα προχθές σχετικά με το περιβόητο "Secret".

Kανένα Σύμπαν, κανένας ασπρομάλλης Θεός, δεν πρόκειται να συναλλαγεί μαζί μας.
Κανένας ’γγελος δεν θα μας πάρει από το χεράκι για να μας λύσει τα προβλήματα.
Καμία μηχανικά επαναλαμβανόμενη "θετική σκέψη", δεν θα μας φέρει χρήματα, σπίτια και αυτοκίνητα.

Μόνο το ξεκαθάρισμα του υπογείου, θα φέρει στην επιφάνεια τις πραγματικές μας επιθυμίες και μόνο όταν ξέρουμε ποιοί είμαστε, θα ξέρουμε τί επιθυμούμε, μέσα από την πίστη, την ασφάλεια, την αγάπη, απλά θα βαδίζουμε, στο δρόμο που εμείς έχουμε επιλέξει.
Ό,τι έρθει στο δρόμο μας καλοδεχούμενο αλλά δεν είναι ο σκοπός, απλά το μέσον.

Προσωπικές μου απόψεις, βέβαια είναι αυτές.... :lol: :lol:
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Τώρα το κατανόησα καλύτερα Ελένη μου.
Αλλά όλα αυτά μπορούν να συμβούν, ακόμα και αν έχεις πληρώσει, έτσι δεν είναι?
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Kανένα Σύμπαν, κανένας ασπρομάλλης Θεός, δεν πρόκειται να συναλλαγεί μαζί μας.
Κανένας ’γγελος δεν θα μας πάρει από το χεράκι για να μας λύσει τα προβλήματα.
Καμία μηχανικά επαναλαμβανόμενη "θετική σκέψη", δεν θα μας φέρει χρήματα, σπίτια και αυτοκίνητα.
Πόσο συμφωνώ με όλα αυτά!!!! :D :thumbsup:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Κάτι συμβαίνει με μένα σήμερα.... :shock:
Πολύς κόσμος συμφωνεί μαζί μου... :shock: :shock: :shock:
Θα το ψάξω.... :roll:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Κι εγώ συμφωνώ Δώρα και evi !!!!!
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

κι εμενα στη ζωη μου εχει αποδειχτει πλεον η φραση "οταν θελεις κατι παρα πολυ ολο το συμπαν συνωμοτει για να μη το αποκτησεις..."

ξερετε οτι δεν ειμαι μιζερος ουτε κανενας κλαψας απλα το εχω συμπερανει απο πραγματικα γεγονοτα και βιωματα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θετικής σκέψης
θετικής συναισθηματικής σκέψης και μην το ξεχνάτε ποτέ!!!!!!!!

η πρόθεση προκύπτει από την νοητική σκέψη και είναι λεπτή η ισορροπία της αναγνώρισης...

Το συναίσθημα παίζει πάνω (στην επιφάνεια) και κάτω από αυτήν.

Η πρόθεση με συναίσθημα, είναι η απλή επιθυμία!

Η πρόθεση με νόηση είναι η αληθινή φύση της σκέψης!

Η πρόθεση με πνεύμα είναι αυτό που λέμε "θαύμα"...


΄Ημουν ήδη από τα 20, τελείως ενάντια (χωρίς να πολυξέρω γιατί τότε) στην θετική σκέψη...

Αλλά αυτό το έχουμε συζητήσει ήδη...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

κι εμενα στη ζωη μου εχει αποδειχτει πλεον η φραση "οταν θελεις κατι παρα πολυ ολο το συμπαν συνωμοτει για να μη το αποκτησεις..."

ξερετε οτι δεν ειμαι μιζερος ουτε κανενας κλαψας απλα το εχω συμπερανει απο πραγματικα γεγονοτα και βιωματα
ΑΚΡΙΒΩΣ Γιάννη μου...!
Συνήθως αυτό συμβαίνει...
Και συμβαίνει αυτό, διότι συνήθως αυτό που εκφράζεται ως επιθυμία στο συνειδητό, στο υποσυνείδητο υπάρχει το αντίθετό του, που λειτουργεί ως τροχοπέδη.
Και όσο αυτό δεν γίνεται κατανοητό, δεν πραγματοποιούνται οι συνειδητές επιθυμίες αλλά οι ασυνείδητοι φόβοι.
Έτσι λοιπόν, όσο και αν σου φαίνεται οξύμωρο, παίρνεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που ΦΟΒΑΣΑΙ...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Το '' μυστικο'' εμενα μου φάνηκε βλακώδες και προσβλητικό για κάθε έννοια που πρεσβεύει ο εσωτερισμός.
Απορω πως θεωρήθηκε και αξιόλογο.

Ευη , ναι όλα αυτα μπορούν να συμβούν και αν εχεις πληρώσει.
Πολλές φορές μάλιστα μπορεί να χάσει κανείς και περιουσίες .
Ομως οταν εχεις χρηματική δοσοληψία , αναγκαστικά προσγειώνεσαι κάπως και χάνεται ενα μεγάλο ποσοστό ρομαντισμού και μαγείας ....οπότε υπάρχουν τα περιθώρια να αμφισβητήσεις πιο γρήγορα.
Ενω οταν εχεις την ''εντύπωση '' οτι κάποιος σου δίνει αλτρουστικά , αφιλοκερδώς ....και αν αυτός το παίζει άγιος η φωτισμένος [ που συνήθως γίνεται ] και πεισθείς ύστερα θέλεις να δώσεις και δίνεις πιο πολλά .....

Ακουσα κάποτε μια γνωστή μου να περιγράφει με τρεμάμενη φωνή τον σοφό δάσκαλο που της είχε σώσει [ ετσι έλεγε] την ζωή της.
Δεν τολμούσε κανείς να αμφισβητήσει το μεγαλείο του και μπορούσε να σε σκοτώσει με το βλέμμα η με την σκέψη. Βέβαια ως πράξη , αυτό ήταν αμαρτία!!!!
Στην ερώτηση << πως ζεί αυτός? πως συμπεριφέρεται ? >> η απάντηση ήταν οτι << δεν χρειάζεται να ξέρουμε και επίσης δεν εχει και χρόνο ο σοφός να ξοδεύει για διαπροσωπικές σχέσεις [ χαζός ήταν? ]
Και δεν ήταν καθόλου ασχετη , και καθόλου αφελής...ηταν ομως δωρεάν οι ομιλίες.....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 17 Σεπ 2008 10:40 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Έτσι λοιπόν, όσο και αν σου φαίνεται οξύμωρο, παίρνεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που ΦΟΒΑΣΑΙ. ..
Ω,ναι!!και το μεγαλύτερο γέλιο πέφτει όταν αυτό εφαρμόζεται και στην περίπτωση του ερωτικού συντρόφου!!και εκεί που επιθυμείς τον Μπρατ Πιτ και δως του η θετική σκέψη να τον αποκτήσεις, επιλέγεις τον Κουασιμόδο!!!!μετα αναρωτιέσαι τι δεν πάει καλά με το σύμπαν!!!! :lol: :lol: :lol:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η πρόθεση με πνεύμα είναι αυτό που λέμε "θαύμα"...
Λιγουλάκι παραπάνω......σε παρακαλώ.... :?
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το καίριο σημειο Ελενη μου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλλιόπη κάνε καμία περιγραφή του σημείου ....αντί να με γαργαλάς.... :P

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”