Eρ. Πως θα επιλέξω τον δάσκαλο ρέικι;

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Eρ. Πως θα επιλέξω τον δάσκαλο ρέικι;

Δημοσίευση από Vasoula »

Πολλές φορές με ρωτούν για το θέμα του «δασκάλου» ρέικι πως μπορεί δηλαδή να επιλέξει κανείς τον «δάσκαλο» του.
Στην αρχή προσέγγιζα το θέμα αυτό με «ευγένεια» και δεν απαντούσα ξεκάθαρα, μα όμως τώρα βλέπω ότι οι σχετικές ερωτήσεις πληθαίνουν…έχουν γίνει πάρα πολλές. Από όλη την Ελλάδα… Και όταν το λίγο γίνεται πολύ, σημαίνει ότι ήρθε η ώρα να ξεκαθαρίσει η σύγχυση και η ασάφεια για το θέμα αυτό.

Θα ήθελα, να αναφέρω την άποψή μου, διευκρινίζοντας ορισμένες λεπτομέρειες που διαφεύγουν από αρκετούς ανθρώπους.

Το ρέικι μπορεί να λέγεται «θεραπευτική ενεργειακή τεχνική» και να φαίνεται απλό στην μετάδοση και στην διαδικασία, αλλά εγώ θεωρώ ότι όλο αυτό είναι απλά το «περιτύλιγμα» ενός θεϊκού δώρου, που όμως για να το λάβεις πρέπει να «σχίσεις» αυτό το περιτύλιγμα. Το «περιτύλιγμα» είναι η μαγεία που λαμβάνει κανείς με τις μυήσεις στο ρέικι, που όμως χωρίς να έχει εμβαθύνει στην ουσία της έννοιας «θεραπεία», θεωρεί ότι μπορεί απλά και εύκολα να «θεραπεύσει» άλλους ανθρώπους. Και μέσα σ’ αυτήν την «υπηρεσία» αγνοεί την «θεραπεία» του εαυτού του…΄Όμως για σκεφτείτε έναν «θεραπευτή» που δεν έχει βρει ισορροπία ο ίδιος, που η αγωνία για την ζωή και η επιθυμία του Εγώ τον βάζει στον δρόμο της ανταγωνιστικότητας, που δεν αισθάνεται αυτήν την απέραντη αγάπη για τον άνθρωπο!! Πόσο πολύ μπορούμε να τον εμπιστευθούμε να μας «θεραπεύσει»; Να μας φέρει γαλήνη και ισορροπία;
Και βέβαια δεν είναι ο θεραπευτής ρέικι που θεραπεύει, αφού ο ίδιος είναι αγωγός της ενέργειας. Πόσοι όμως από αυτούς που θέλουν να «θεραπευτούν» μπορούν αυτό να το πιστέψουν και να "ανοίξουν" στην θεραπευτική ενέργεια, όταν βλέπουν τον δικό τους θεραπευτή μέσα στην μιζέρια, στον θυμό, στην κριτική, γεμάτο με τις «ασθένειες» που οι ίδιοι επιθυμούν να θεραπεύσουν…


Η αίγλη που λαμβάνει κανείς μέσα από την ονομασία «δάσκαλος» κάνει τους ανθρώπους να θεωρούν ότι είναι πολύ απλό να την λάβουν και να την ενσωματώσουν στον χαρακτηρισμό της προσωπικότητάς τους, χωρίς ιδιαίτερη αξιολόγηση αυτής της ονομασίας. Και γι’ αυτό πληρώνουν υψηλά ποσά για να λάβουν την πολυπόθητη εκπαίδευση που θα τους κατατάξει στους «δασκάλους».

΄Όμως πόσο «γυμνοί» είναι μπροστά στον πόνο, στον φόβο, στην μοναξιά των ανθρώπων; Πόσο μπορούν να τους βοηθήσουν ουσιαστικά να «λάβουν» την θεραπεία μέσω της ενέργειας, αν δεν τους εξηγήσουν ότι χρειάζεται να «ανακαλύψουν» τον εαυτό τους και τις αιτίες που τους οδήγησαν στην ασθένεια; Αν δεν τους εξηγήσουν πόσο απαραίτητη είναι η αποδοχή τους στην θεραπεία και η ολόψυχη συμμετοχή τους σ’ αυτήν; Αν δεν αναφέρουν την θεραπεία του εαυτού, σαν το ουσιαστικό δώρο της ενέργειας ρέικι;

Γι’ αυτήν την στήριξη, απαιτούνται γνώσεις. Απαιτείται αφοσίωση και ανιδιοτέλεια. Και πάνω από όλα απαιτείται η «συνάντηση» του ίδιου του «θεραπευτή-δασκάλου ρέικι» με την ενέργεια, ώστε να έχει λάβει το «θείο δώρο» της ανακάλυψης της ουσίας της, που είναι η αγάπη!!! Και αυτή η αγάπη είναι που κάνει τον «δάσκαλο ρέικι» να ξεχωρίζει και να έχει τις αξίες που οριοθετούν την έννοια «θεραπευτής»! Η αγάπη είναι η ουσία της ανακάλυψης του θείου Εαυτού και αυτόν προβάλλει ο δάσκαλος ρέικι. ΄Όπου μέσα σ’ αυτήν την ανακάλυψη περιέχονται και οι γνώσεις και οι θεϊκές ποιότητες του ανθρώπου-θεραπευτή-δασκάλου, που «αγγίζουν» τις «πληγές» των ανθρώπων που επιζητούν ανακούφιση μέσω της ενέργειας ρέικι!

Σ' αυτήν την διαδικασία βοηθά ο δάσκαλος με τις γνώσεις του και με την δική του "σοφία", ώστε να μας κάνει να αντιληφθούμε την ουσία της έννοιας "θεραπείας" και να μας οδηγήσει με αγάπη στην αποδοχή της δικής μας. Ο δάσκαλος ρέικι δεν θα μας κάνει απλά ένα σεμινάριο, αλλά θα μας εξηγήσει τι μπορούμε να «θεραπεύσουμε» και πως… Δεν θα μας πει απλά την ιστορία του Μικάο Ουσούι, αλλά θα μας κάνει να αντιληφθούμε την αφύπνιση της δυνατότητας «αυτοθεραπείας» μέσω των μυήσεων, που είναι η ιερή στιγμή της συνάντησης με το φως!
Αυτές είναι οι αξίες ενός δασκάλου ρέικι που αν δεν μπορέσει ο άνθρωπος να τις «εκμεταλλευτεί» θα κάνει απλά ακόμα ένα σεμινάριο!!! ΄Ένα απλό σεμινάριο που θα τον οδηγήσει να γίνει αργότερα εκπαιδευτής ρέικι και όχι δάσκαλος!

Η ιερή θεραπευτική ενέργεια ρέικι δεν είναι ένα σύστημα "της μόδας". Είναι μια βαθιά αναγνώριση της αλήθειας που μας οδηγεί στο να αντιληφθούμε ένα βαθύτερο επίπεδο του εαυτού μας, ένα επίπεδο που δύσκολα προσεγγίζουμε, γιατί έχει "πληγές" και "μνήμες" που χρειάζονται θεραπεία, ώστε να λάμψει η ομορφιά του πραγματικού εαυτού μας. Η ενέργεια ρέικι βοηθά σ' αυτήν την διαδικασία αντίληψης και μεταμόρφωσης του ανθρώπου και τον φέρνει σε ισορροπία σε πνευματικό, νοητικό, συναισθηματικό και φυσικό επίπεδο.

Πολλοί άνθρωποι παίρνουν τις μυήσεις έτσι απλά, χωρίς να τους έχει εξηγηθεί η βαθύτερη πνευματική σημασία του και έτσι απλά τις δίνουν, όταν φθάσουν βιαστικά στο σημείο να πάρουν την εκπαίδευση και χωρίς να έχουν οι ίδιοι ανακαλύψει την γνώση, θέλουν να την μεταδώσουν. ΄Όλα στην εποχή μας είναι γρήγορα και εγώ συμφωνώ μεν με την ταχύτητα, αρκεί να μην "κλέβει" από την ποιότητα της γνώσης.

Το θέμα της επιλογής του "δασκάλου" είναι καθαρά προσωπικό. Χρειάζεται να εμπιστευθούμε αυτόν τον "δάσκαλο". Να οριοθετήσουμε μόνοι μας τις αξίες που θέλουμε να έχει και να τον επιλέξουμε με σοφία. Να αφήσουμε την καρδιά μας να μας συμβουλέψει και να μην επιτρέψουμε άλλες παραμέτρους να μπουν στα κριτήρια μας. Είναι το ξεκίνημα μιας πνευματικής αναζήτησης και εμείς θα ορίσουμε πως θα αρχίσει και που θα τελειώσει…
Αλλά ακόμα και αν βρούμε τον πιο «σπουδαίο» δάσκαλο ρέικι, είναι δική μας η απόφαση αν θα προσεγγίσουμε τον εαυτό μας και δεν θα παραμείνουμε ένας απλός θεραπευτής ενός «Σαββατοκύριακου». Και αργότερα ένας ακατάλληλος και «αθεράπευτος» εκπαιδευτής που νομίζει ότι είναι δάσκαλος!

Μπορεί η επαφή-γνωριμία με την ενέργεια ρέικι να γίνεται σε ένα Σαββατοκύριακο, αλλά από την μία βαθμίδα μεχρι την άλλη, υπάρχει η εργασία με τον εαυτό μας που μπορεί να διαρκέσει από έναν μήνα έως έναν "αιώνα"...Και συγκαταλέγεται στις αξίες του δασκάλου μας, να μας το επισημάνει. ΄Οπως συγκαταλέγεται και στις αξίες του δασκάλου μας να μας αντιμετωπίσει με ειλικρίνια και αγάπη, χωρίς να θέλει να πάρει και την ευθύνη της ζωής μας, οδηγώντας μας σε χειρισμούς που μπορεί να μην ταιριάζουν στον προσωπικό μας δρόμο. Ο δάσκαλος ρέικι δεν είναι "προσωπικος γκουρού" και δεν χρειάζεται "μαθητές" υπάκουους και πιστούς. Χρειάζεται να μας δείξει με αγάπη την αρχή του δρόμου μας και να μας δώσει τα "εφόδια" για να τον διανύσουμε. ΄Οπου μέσα στα "εφόδια" συγκαταλέγονται η αλήθεια για την θεραπευτική ενέργεια και οι αξίες του που θα τις βρούμε μπροστά στον δρόμο μας και θα μας δίνουν κουράγιο να συνεχίσουμε...
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

πριν 2 χρόνια είχα ακούσει πρώτη φορά για το reiki και ένας φίλος μου πρότεινε να πάμε να μας δώσουν την ενέργεια(δεν ήξερα τότε ότι μπορώ να μάθω και εγώ)..το συζητήσαμε αρκετές φορές και κανονίσαμε τελικά να πάμε αλλά την ημέρα που ήταν να πάμε κάτι έτυχε και δεν πήγαμε..!
Μετά από ένα χρόνο περίπου η κολλητή μου μου είπε ότι είχε ακούσει και αυτή για εκείνη τη δασκάλα και πήγαμε χωρίς δεύτερη σκέψη και πήγαμε κατευθείαν με το που το συζητήσαμε.πήρα τον πρώτο βαθμό και μετά από λίγο καιρό και τον 2ο....όταν το είπα στη δασκάλα μου ότι πριν ένα χρόνο ήθελα να πάω αλλά τελικά δεν τα κατάφερα μου είπε ότι δεν είχε έρθει η ώρα ακόμα... ότι ίσως δεν ήμουν έτοιμη..
Έκανα τόσο μεγάλο πρόλογο γιατί κατάλαβα ότι τον δάσκαλο δεν τον επιλέγεις αλλά σου εμφανίζεται την ώρα που πρέπει..
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!ΤΟ ΣΩΣΤΟ TIMING ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ...ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΤΟΙΜΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΜΕ....ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗΣ, ΑΛΛΑ ΘΕΜΑ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ...ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΑΝΕΤΡΑΠΟΥΝ ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΚΑΛΟ...ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΜΠΤΩΣΗΣ????????ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ....ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΧΩ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ.... :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

ΜΥΡΤΩ έγραψε: Έκανα τόσο μεγάλο πρόλογο γιατί κατάλαβα ότι τον δάσκαλο δεν τον επιλέγεις αλλά σου εμφανίζεται την ώρα που πρέπει..
προσπαθουσα πολυ καιρο να ερθω σε επαφη με μια ''δασκαλα'' για την οποια ειχα ακουσει παρα πολλα και μου φαινοταν ο καταλληλοτερος ανθρωπος για να λαβω την μυηση μου..

οταν καταφερα να παρω τηλεφωνο και να αφησω μυνημα στον τηλεφωνητη της για την προθεση μου, το μυνημα μου διαγραφηκε και δεν το ελαβε ποτε..

την δευτερη φορα , την περιοδο των μυησεων δουλευα και δεν γινοταν

την τριτη φορα δεν γινονταν μυησεις οταν μπορουσα

την τεταρτη φορα απλα εμαθα οτι σταματησε να δινει μυησεις ...


αποφασισα λοιπον να σταματησω να το πιεζω και να το προγραμματιζω και μετα απο αρκετο καιρο, καποια ομορφη στιγμη

1. ειχα τον χρονο (χωρις ειδικη αδεια απο την δουλεια μου)
2. ειχε η '' δασκαλα'' μου τον χρονο
3. ειχα τα χρηματα

το τηλεφωνο δεν χαλασε, το μυνημα μου πηγε

ΗΜΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ!

Και απο τοτε εχουν γινει ακομα πιο ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΑ πραγματα στην ζωη μου...
ολα συνομωτησαν για να λαβω τον βαθμο μου εκεινη την περιοδο!!!!
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Η δικιά μου εμπειρία επιλογής δασκάλου ήταν μάλλον... ξεκούραστη!

Έμαθα για το ρέικι την περίοδο που το περισσότερο χρόνο ήμουν Ουαλία φοιτητής. Έψαξα τότε μέσω δικτύου γιατί δεν είχα άλλο μέσο/γνωστό και δε βρήκα τίποτα κοντά μου, ή κάτι που να μου γεμίζει το μάτι.

Μετά όταν γύρισα πίσω, πήγα κατευθείαν στρατό, και προς το τέλος της θητείας σε ένα περιοδικό βρήκα τη δικτυακή διεύθυνση του Reiki Center. Μετά το στρατό έστειλα ένα email, κανόνισα μια συνάντηση με τη Βάσω, και αυτό ήταν.

Μια ενδιαφέρουσα προσωπική λεπτομέρεια είναι ότι αμέσως αφού το είχα κανονίσει, μια φίλη που είχαμε χαθεί μου πρότεινε κι αυτή να με μυήσει τότε. Ήταν πολύ δύσκολο για μένα να διαλέξω.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

για μενα η επιλογη δασκαλου ηταν θεμα ενστικτου.
οταν γνωρισα την δωρα δεν ηξερα οτι ειναι δασκσλα ρεικι,μεχρι που την ειδα να κανει μια μερα,αυτο ηταν ,το ενστικτο μου βαρεσε χαρουμενα καμπανακια................ετσι με την δωρα και την φωτεινη εχω κανει και τουσ 2 βαθμουσ. :x :x :x

κοριτσια >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Δημοσίευση από Giotoula »

Kαλησπέρα ή Καλημέρα σας!

Είμαι νέα και στην παρέα σας και στο χώρο του ρέικι (μόλις πριν 3 εβδομάδες πήρα τον πρώτο βαθμό). Λίγο στενοχωρέθηκα που βρήκα αυτό το φόρουμ αφού τον ήδη είχα πάρει το βαθμό.
Πόσο σημασία έχει τελικά να πάρεις και το δεύτερο με τον "δάσκαλο" που σου έχει "δώσει" τον πρώτο;
Η αλήθεια είναι ότι δεν νιώθω ακόμα έτοιμη για το δεύτερο (τους λόγους θα τους αναλύσω κάποια στιγμή) αλλά σίγουρα είναι μέσα στα σχέδιά μου.

Σας ευχαριστώ! :-D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καλώς την! :-D Καλως ήρθες άνιμα! :x

Γιατί στενοχωρήθηκες που βρήκες το φόρουμ μετά αφού πήρες το ρέικι, πουλάκι μου? ΄Ισα ίσα, πως τώρα έχεις και την ευκαιρία να διευρύνεις τις γνώσεις που ήδη πήρες! :x :x :x :x

όσο για την δεύτερη ερώτησή σου, αν και το έχουμε ήδη συζητήσει, σου λέγω ότι η επιλογή είναι μόνο δική σου.

΄Ομως σχεδόν πάντα διαφοροποιείται η διδασκαλία του ρέικι από δάσκαλο σε δάσκαλο και αυτό είναι ένα θέμα που χρειάζεται να σκεφτείς, όταν αποφασίσεις να πάρεις τον 2ο.
Ακόμα και τα σύμβολα μπορεί να προκύψουν κατά τι διαφοροποιημένα, όπως και ο τρόπος των μυήσεων που εξαρτάται από την γενεαλογία του κάθε δασκάλου ρέικι!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

anima22 έγραψε:Kαλησπέρα ή Καλημέρα σας!

Είμαι νέα και στην παρέα σας και στο χώρο του ρέικι (μόλις πριν 3 εβδομάδες πήρα τον πρώτο βαθμό). Λίγο στενοχωρέθηκα που βρήκα αυτό το φόρουμ αφού τον ήδη είχα πάρει το βαθμό.
Πόσο σημασία έχει τελικά να πάρεις και το δεύτερο με τον "δάσκαλο" που σου έχει "δώσει" τον πρώτο;
Η αλήθεια είναι ότι δεν νιώθω ακόμα έτοιμη για το δεύτερο (τους λόγους θα τους αναλύσω κάποια στιγμή) αλλά σίγουρα είναι μέσα στα σχέδιά μου.

Σας ευχαριστώ! :-D
Πως θα περιεγραφες την εμπειρια σου? :-D
Ρωταω και εγω γιατι ακομα δεν εχω παρει 1ο βαθμο.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τάσο μου η κάθε εμπειρία είναι μοναδική για τον καθένα!

’λλοι μπορεί να μη νιώσουν τίποτα, άλλοι όμως μπορεί να έχουν για πρώτη φορά στη ζωή τους πνευματική εμπειρία κατά τη διάρκεια της μύησης τους. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι στην πρώτη περίπτωση δεν τελέστηκε το μυστήριο..

΄Ασε τον εαυτό ελεύθερο, προετοιμάσου, αφέσου με χαρά και η εμπειρία που θα ακολουθήσει θα είναι μοναδική και για σένα! :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Δημοσίευση από Giotoula »

Vaso έγραψε:καλώς την! :-D Καλως ήρθες άνιμα! :x
Καλώς σας βρήκα!
Γιατί στενοχωρήθηκες που βρήκες το φόρουμ μετά αφού πήρες το ρέικι, πουλάκι μου?
Νομίζω ότι αν το είχα βρει νωρίτερα θα είχα κάνει άλλες επιλογές.
Vaso έγραψε:όσο για την δεύτερη ερώτησή σου, αν και το έχουμε ήδη συζητήσει, σου λέγω ότι η επιλογή είναι μόνο δική σου.

Ομως σχεδόν πάντα διαφοροποιείται η διδασκαλία του ρέικι από δάσκαλο σε δάσκαλο και αυτό είναι ένα θέμα που χρειάζεται να σκεφτείς, όταν αποφασίσεις να πάρεις τον 2ο.
Ακόμα και τα σύμβολα μπορεί να προκύψουν κατά τι διαφοροποιημένα, όπως και ο τρόπος των μυήσεων που εξαρτάται από την γενεαλογία του κάθε δασκάλου ρέικι!
Αυτό που δεν γνωρίζω είναι τι να σκεφτώ... Ας πούμε ότι όντως τα σύμβολα είναι διαφοροποιημένα, η ουσία ποια είναι; Θα με βλάψει εμένα σε κάτι; Θα είναι πιο δύσκολος ο δρόμος μου; Αυτό βασικά δεν καταλαβαίνω. Εσύ τι θα με συμβούλευες;
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Δημοσίευση από Giotoula »

^tasoulis^ έγραψε: Πως θα περιεγραφες την εμπειρια σου? :-D
Ρωταω και εγω γιατι ακομα δεν εχω παρει 1ο βαθμο.
Ήταν μια άκρως ευχάριστη εμπειρία για μένα. Εξαρτάται όμως γενικά από τη ζωή του καθένα μας.
Είμαι μια εργαζόμενη μητέρα με γενικά πολύ λίγο χρόνο για τον εαυτό μου. Μόνο και μόνο που ήμουν κάποιες ώρες ένα ΣΚ εκτός καθημερινότητας ήταν αρκετά αναζωογονητικό για μένα. Απλά το περίμενα λίγο αλλιώς... πιο πνευματικό.
Βλέποντας το πως και τι γράφετε οι περισσότεροι από εσάς εδώ μέσα (δεν ξέρω πως να το πω χωρίς να ακουστεί κάπως...) αισθάνομαι λίγη.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εσύ τι θα με συμβούλευες;
Να ακούσεις την καρδιά σου! :-D
Τίποτα δεν βλάπτει τον δρόμο μας, εκτός από αυτό που αφήνουμε να τον βλάψει, ανιμα! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

anima22 έγραψε: Απλά το περίμενα λίγο αλλιώς... πιο πνευματικό.
Εχεις όλο το χρόνο να το κάνεις όσο πνευματικό θέλεις!!! ;)
Πήρες αυτο που είχε ο δάσκαλος να σου δωσει, παρόλα αυτα αντιλήφθηκες το βάθος και την ουσία του Ρεικι!!! :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”