Aπαντήσεις

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Aπαντήσεις

Δημοσίευση από Vasoula »

Πολλές φορές, ξεκινώντας το μονοπάτι της προσωπικής μας πνευματικής εξέλιξης, σταματάμε σε κάποιο σημείο, που μας δημιουργεί απορίες και αμφισβητήσεις. Εκείνη την στιγμή χρειαζόμαστε «μια λέξη», «ένα χέρι», «μία ώθηση» για να το προσπεράσουμε με κατανόήση.

Η πνευματική μας εξέλιξη, βασίζεται μόνο στην γνώση που περικλείεται στο «αιθερικό μας αποτύπωμα». Χρειάζεται όμως «να θυμηθούμε» τον τρόπο που μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σ’ αυτήν.
Αποδεικνύεται με την ουσιαστική επίγνωση της αλήθειας, που όλοι γνωρίζουμε, βαθιά μέσα μας, ποια είναι, αν αφήσουμε την αξιολόγησή της να προέλθει, όχι από τον ορθολογικό νου της προσωπικότητάς μας, αλλά από την πνευματική καρδιά μας, που κάνει τον νου «διάννοια».

Αλήθεια, είναι για τον καθένα μας, ότι μας κάνει να αισθανόμαστε ελεύθεροι, ότι μας κάνει να αισθανόμαστε δυνατοί, ότι μας κάνει να αισθανόμαστε τον «Θεό μέσα μας», αρκεί αυτό το «ότι» να ανταποκρίνεται στην πληρότητα του Εαυτού μας και όχι στην υπεραξία της προσωπικότητάς μας.

«Ποιος είμαι», «ποιος είναι ο σκοπός μου», «τι είναι αλήθεια» και άλλα ερωτήματα μας βάζουν σε «φωτεινές» διαδρομές αναζήτησης της βαθύτερης ουσίας της ύπαρξής μας.

Πολλοί άνθρωποι έρχονται αντιμέτωποι με αυτά τα ερωτήματα και, θεωρώντας τον εαυτό τους αδύναμο να δώσει απαντήσεις, στρέφονται και εξαρτώνται από δασκάλους που επιβάλλουν απόψεις και αλήθειες. ΄Όμως η επιβολή και η εξάρτηση είναι κύριο γνώρισμα της προσωπικότητάς μας και φέρνει στασιμότητα. Η πνευματική εξέλιξη περιέχει ελευθερία. Περιέχει εμπιστοσύνη και συγχρόνως αμφισβήτηση, περιέχει γνώση και σοφία, που αναδύεται από τον Ανώτερο Εαυτό μας. Η πειθαρχία που οφείλουμε να έχουμε, διανύοντας το πνευματικό μας μονοπάτι, έχει σημείο αναφοράς μόνο την προσωπική μας οριοθέτηση στην ηθική της θεϊκής μας προέλευσης και όχι στην ηθική ενός «γήινου» δασκάλου, που κι αυτός βρίσκεται στο στάδιο αναζήτησης του προορισμού του.

Οι απαντήσεις και οι συμβουλές που παίρνουμε από «γήινους» δασκάλους, είναι απλά «η ώθηση» για να τις αξιολογήσουμε και δεν πρέπει να τις επιβάλλουμε στον εαυτό μας. Για τον καθένα μας ανοίγεται ένας δρόμος και αυτόν οφείλουμε να ακολουθήσουμε. Αυτός ο δρόμος δεν μοιάζει με των άλλων ανθρώπων το δρόμο, γιατί ο καθένας από εμάς έχει επιλέξει την δική του στρατηγική εμπειριών, που μέσα από αυτήν μαθαίνει και εξελίσσεται.

΄Ετσι, λοιπόν, αξιολογούμε απαντήσεις που μας ενθαρρύνουν και όχι μας δεσμεύουν προς μία κατεύθυνση. Αναζητάμε, αλλά δεν ακολουθούμε. Νιώθουμε, αλλά δεν υπακούμε. Συγχρόνως αμφισβητούμε, οραματιζόμαστε, εμπιστευόμαστε, μα πάνω από όλα αφοσιωνόμαστε στον δρόμο μας, γνωρίζοντας την μοναδικότητά του. Φθάνοντας στα μισά της διαδρομής, κατανοούμε ότι ο στόχος όλων μας είναι κοινός!
Αυτός ο κοινός στόχος των ανθρώπων φέρνει την ενότητα και την ειρήνη, γιατί γνωρίζουμε πια πως τίποτα δεν έχουμε να ανταγωνιστούμε, τίποτα να πολεμήσουμε, τίποτα να φοβόμαστε.

Αυτός ο χώρος θα περιέχει απαντήσεις σε δικά σας ερωτήματα, που έχουν φθάσει σε εμάς. Απαντήσεις που δεν σας δεσμεύουν όμως, αλλά απλά σας δίνουν ένα κίνητρο να αξιολογήσετε αυτά που ίσως γνωρίζετε και ίσως να πλησιάσετε αυτήν την γνώση και από μια διαφορετική σκοπιά.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αλήθεια, είναι για τον καθένα μας, ότι μας κάνει να αισθανόμαστε ελεύθεροι, ότι μας κάνει να αισθανόμαστε δυνατοί, ότι μας κάνει να αισθανόμαστε τον «Θεό μέσα μας»
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Valia

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: Αυτός ο κοινός στόχος των ανθρώπων φέρνει την ενότητα και την ειρήνη, γιατί γνωρίζουμε πια πως τίποτα δεν έχουμε να ανταγωνιστούμε, τίποτα να πολεμήσουμε, τίποτα να φοβόμαστε.
O:-) O:-) O:-)
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Πολλές φορές, ξεκινώντας το μονοπάτι της προσωπικής μας πνευματικής εξέλιξης, σταματάμε σε κάποιο σημείο, που μας δημιουργεί απορίες και αμφισβητήσεις. Εκείνη την στιγμή χρειαζόμαστε «μια λέξη», «ένα χέρι», «μία ώθηση» για να το προσπεράσουμε με κατανόήση.
Βάσω έγραψε:Πολλοί άνθρωποι έρχονται αντιμέτωποι με αυτά τα ερωτήματα και, θεωρώντας τον εαυτό τους αδύναμο να δώσει απαντήσεις, στρέφονται και εξαρτώνται από δασκάλους που επιβάλλουν απόψεις και αλήθειες. ΄Όμως η επιβολή και η εξάρτηση είναι κύριο γνώρισμα της προσωπικότητάς μας και φέρνει στασιμότητα. Η πνευματική εξέλιξη περιέχει ελευθερία. Περιέχει εμπιστοσύνη και συγχρόνως αμφισβήτηση, περιέχει γνώση και σοφία, που αναδύεται από τον Ανώτερο Εαυτό μας.
Βάσω έγραψε:Οι απαντήσεις και οι συμβουλές που παίρνουμε από «γήινους» δασκάλους, είναι απλά «η ώθηση» για να τις αξιολογήσουμε και δεν πρέπει να τις επιβάλλουμε στον εαυτό μας. Για τον καθένα μας ανοίγεται ένας δρόμος και αυτόν οφείλουμε να ακολουθήσουμε. Αυτός ο δρόμος δεν μοιάζει με των άλλων ανθρώπων το δρόμο, γιατί ο καθένας από εμάς έχει επιλέξει την δική του στρατηγική εμπειριών, που μέσα από αυτήν μαθαίνει και εξελίσσεται.
Βάσω έγραψε:΄Ετσι, λοιπόν, αξιολογούμε απαντήσεις που μας ενθαρρύνουν και όχι μας δεσμεύουν προς μία κατεύθυνση. Αναζητάμε, αλλά δεν ακολουθούμε. Νιώθουμε, αλλά δεν υπακούμε. Συγχρόνως αμφισβητούμε, οραματιζόμαστε, εμπιστευόμαστε, μα πάνω από όλα αφοσιωνόμαστε στον δρόμο μας, γνωρίζοντας την μοναδικότητά του. Φθάνοντας στα μισά της διαδρομής, κατανοούμε ότι ο στόχος όλων μας είναι κοινός! Αυτός ο κοινός στόχος των ανθρώπων φέρνει την ενότητα και την ειρήνη, γιατί γνωρίζουμε πια πως τίποτα δεν έχουμε να ανταγωνιστούμε, τίποτα να πολεμήσουμε, τίποτα να φοβόμαστε.
...Από μέρα σε μέρα κοιτάω συνεχώς μην τυχόν έχω κάποιο μύνημα από την Βασούλα μας, στο οποίο θα με ενημερώνει για το πότε ξεκινάει το σεμινάριο... Όπου να 'ναι, θα σκάσει μύτη... Σήμερα λοιπόν έπεσα στο παραπάνω κείμενο καθόλου τυχαία!!! Δεν ξέρω πότε θα ξεκινήσει το σεμινάριο. Αυτό όμως που ξέρω είναι πως αυτό που μόλις διάβασα είναι ένας προάγγελος και μια υπέροχη εισαγωγή για το σεμινάριο που πρόκειται να ακολουθήσει!!! Έτσι το ένιωσα... @};-

Θωμάκο μου, Γρηγόρη μου, Θοδωρή μου, Αγγελάκο μου, Γιώργο μου, Αντρίκο μου (ελπίζω να μην ξέχασα κανέναν) ελάτε όλοι ΜΑΖΙ να μοιραστούμε, να νιώσουμε, να αφουγκραστούμε, να οραματιστούμε, να εμπιστευτούμε και να αφοσιωθούμε στον δρόμο μας και στον κοινό μας στόχο...! :romance-heartbeating:

Βασούλα μου θα είμαστε όλοι εκεί ΜΑΖΙ να σε ακούμε και να μας μοιράζεις ανωξείδωτα!!! :romance-inlove:

Εμμάκι μου γλυκό, κι εσύ ΜΑΖΙ μας με την πολύτιμη παρουσία και βοήθεια σου!!! :romance-heartstiny:


ΥΓ: Κάπου μέσα στο φόρουμ υπάρχει η φωτογραφία που ανέβασε η Βασούλα από την πρώτη μας συνάντηση... Προσπάθησα να την βρώ, αλλά δεν τα καταφέρα. Αν κάποιο παιδάκι την έχει πρόχειρη, θα μπορούσε να μου την αναρτήσει στον τοίχο μου στο fb, ώστε να την πάρω και να την σώσω στον υπολογιστή μου γιατί θα ήθελα να την χρησιμοποιήσω για desktop... Ευχαριστώ :x

:romance-grouphug: :romance-grouphug: :romance-grouphug:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-inlove:
Συνημμένα
001.jpg
001.jpg (208.27 KiB) Προβλήθηκε 18091 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από Vasoula »

Μανούλη, αύριο κάποια ώρα θα ανοίξει η ομαδούλα. Είμαστε έτοιμοι :romance-grouphug:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από Μάνος »

Θα τρελαθώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

Α! Και ευχαριστώ για τη φωτογραφία!!!!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

:romance-grouphug: :romance-grouphug: :romance-grouphug:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από Vasoula »

α, λάθος έκανα...
όχι αύριο, ΣΗΜΕΡΑ :romance-inlove:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από Μάνος »

ΒΑΣΟΥΛΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Καλή Αρχή στην νέα ομαδούλα!!!!!!! O:-) O:-) O:-) O:-) @};- :romance-heartstiny: :* :*
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:romance-heartstiny: :romance-inlove: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-grouphug: :romance-grouphug: :x :x O:-) O:-) >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από AMALIA »

Καλη Αρχη παιδακια :romance-grouphug:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από Danielli »

Tι τέλειααα!!! Καλή Αρχή παιδάκια μου!! :romance-heartbeating: 8-> :romance-grouphug:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από Annoula »

τέλεια!!! Καλή αρχή παιδάκια :romance-grouphug: :romance-grouphug: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Aπαντήσεις

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

καλη αρχή παιδάκια :x :romance-grouphug:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”