απορίες

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aγγέλα μου δεν κλείνεις κανένα κέντρο...
Την ενέργεια την κατευθύνεις με τα χέρια, αν έχεις ρέικι, ή αν δεν έχεις, προσπαθεις να το κάνεις μέσω οραματισμού. Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κάτι άλλο...

Τι σημαίνει υπερβολική κυκλοφορία ενέργειας?
Το μπλοκάρισμα εμποδίζει την ροή της ενέργειας. Υπερενεργητικο κέντρο δεν έχω νιώσει ποτέ...

Φαντάσου "συμπυκνωμένη" ενέργεια γύρω από τροχούς...Πως μπορούν αυτοί οι τροχοί να είναι υπερένεργητικοί?

Κάποια κέντρα εχουν περισσότερο "συμπυκνωμένη" ενέργεια και τότε χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια για να τα εξομαλύνεις.

Το μπλοκάρισμα έρχεται από το συναισθηματικό πεδίο μας. Για την δική μου γνώση, δεν μπορεί εύκολα να εξομαλυνθεί το μπλοκάρισμα, παρά μόνο με την ενίσχυση της πνευματικής ενέργειας, που κατευθύνεται προς τα κάτω περνώντας από το νοητικο, συναισθηματικό για να καταλήξει σαν "θεραπεία" στο σώμα. Σ' αυτο όμως χρειάζεται και η προσωπική εργασία στην εξομάλυνση του μπλοκαρίσματος, που το αποκωδικοποιεί μέσω των επιγνώσεων...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Vaso έγραψε:Μαράκι, αν δεν έχεις μύηση να μην ακουμπάς τα χέρια σου στο σώμα σου γιατί εξαντλείσαι ενεργειακά...
Γιατί να εξαντλείται αφού στον εαυτό της πάει η ενέργεια [η δική της];
Αν πχ έβαζε τα χέρια σε κάποιον άλλον θα συμφωνούσα. Αλλά εδώ;
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αμαλίτσα δεν είπα να μην ακουμπάει το σώμα της, στην κυριολεξία, μια και αυτό δεν γίνεται...αλλά να μην δίνει ενέργεια στα κέντρα της.

Η διαδικασία αυτοθεραπείας κρατάει συνολικά 40 λεπτά, και αυτό θα την εξαντλούσε, μια και πρακτικά δεν έχει ρέικι, αλλά η εργασία γίνεται νοητικά.

Ο οραματισμός αρκεί...

' Οταν επικεντρώνεσαι σε κάποιο σημείο του σώματος, χωρίς να έχεις ρέικι, ακουμπώντας τα χέρια, σιγουρα παίρνεις ενέργεια από κάποιο άλλο...Μεταφορά κάνεις επί του πρακτικού και όχι αναπλήρωση...

Η ενέργεια που έχουν οι άνθρωποι είναι μπλοκαρισμένη σε πολλά σημεία των ψυχοπνευματικών τους πεδιων, έτσι η νοητική μόνο εργασία δεν την ξεμπλοκάρει, απλά την ανακυκλώνει.

Εγώ προσωπικά, θεωρώ ότι φέρνει εξάντληση...
Η εξάντληση μπορεί να έρθει και από μια έντονη νοητική προσπάθεια, μια και οι σκέψεις είναι κι αυτές ενέργεια.

Φυσικά μπορεί κανείς και να πειραματιστεί... :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Υπερβολική κυκλοφορία ενέργειας ενοούσα υπερβολική συσσώρευση, το έθεσα λάθος, αλλά καλύφθηκα από τις απαντήσεις...
:x
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Πχ: Η σεξουαλική ενέργεια νομίζω είναι η πιο συμπυκνωμένη ενέργεια που μπορεί να παραχθεί από το σώμα μας, οπότε το κέντρο αυτό μπορεί να μπλοκάρει από τη ...συμπυκνωμένη ενέργεια;
:-?
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:-o
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η σεξουαλική ενέργεια είναι ζωτικής σημασίας για την ανάπτυξη και εξέλιξη του εσωτερικού ανθρώπου...Είναι η δύναμη της ζωής και της δημιουργίας...

μπλοκάρει το 2ο κέντρο από την συναισθηματική φόρτιση, από τα πρότυπα που καταπιέζουν τα κάτω κέντρα, από την αποχή του ανθρώπου από τον Εαυτο του.

Η σεξουαλική ενέργεια στους περισσότερους ανθρώπους παραμένει στατική στο 2ο κέντρο, όπου πρακτικά αφορά την εκτόνωση και την διατήρηση της εγωιστικής επιθυμίας για ένωση, χωρίς να μπορεί να ανέβει στα πάνω κέντρα, ώστε να βιώσει ο άνθρωπος την ολοκληρωτική ενότητα.

Η πορεια της σεξουαλικής ζωτικής ενέργειας ακολουθεί την ανωριμότητα των συναισθημάτων μας, μια και η δική μας στροφή προς τα μέσα εναρμονίζει την ολότητά μας με την θέληση της ψυχής μας, εξισορροπώντας τα κέντρα μας και έτσι την αντιληψή μας για τον Εαυτό μας, σαν ΕΝΑ μέρος της θεϊκής συνειδητότητας.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

Ευχαριστώ!!! :*
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Η ενέργεια που έχουν οι άνθρωποι είναι μπλοκαρισμένη σε πολλά σημεία των ψυχοπνευματικών τους πεδιων, έτσι η νοητική μόνο εργασία δεν την ξεμπλοκάρει, απλά την ανακυκλώνει.

Εγώ προσωπικά, θεωρώ ότι φέρνει εξάντληση...
Η εξάντληση μπορεί να έρθει και από μια έντονη νοητική προσπάθεια, μια και οι σκέψεις είναι κι αυτές ενέργεια.

Τελικα τι να κανω? Αν ειναι να με εξαντλουν και οι δυο περιπτωσεις Βασω μου ,τοτε ισως ειναι καλυτερα ,να μη κανω τιποτα και απλα να οραματιζομαι τον εαυτο μου ,να κανει ανετα και ευχαριστα ,οσα δε τολμα να κανει λογω αγοραφοβιας

Και κατι αλλο ασχετο με τα παραπανω.

Η Ψυχολος μου ειναι μαστερ στο αγγελικο ρεικι.

εδω και δυο χρονια που κανω ψυχοθεραπεια ,σε πολλες συναντησεις μας, δουλευει πανω στα κεντρα του σωματος μου.
Οπως μου λεει ,αρχισε να κανει και καθαρισμο στον χωρο μου.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι!!!

Υπαρχει περιπτωση να εχει ανοιξει τα τσακρα μου ?εστω το 7ο?
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

ποποπο θα σας τυφλωσει το χρωμα που εβαλα ...

συγνωμηηηηηη :oops: :oops: :oops: :oops:
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

σου διόρθωσα το χρώμα για να μπορεί να διαβάζεται το κείμενο :-D
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Υπαρχει περιπτωση να εχει ανοιξει τα τσακρα μου ?εστω το 7ο?
Μαράκι, τα ενεργειακά μας κέντρα μπορεί να ξεμπλοκάρουν απο μια συνεδρία Ρέικι ή κατι άλλο, αλλά αυτό είναι μια ευφήμερη κατάσταση και προσωρινή!!αν δεν συνοδευτεί απο τη δική σου δύναμη και θέληση να εξιχνιάσεις τον εαυτό σου, ακόμα και να ξεμπλοκαριστεί κάποιο κέντρο σου προς στιγμήν, θα επανέλθεις μετα απο λίγο στην αρχική σου κατάσταση!! αν το φως που θα περάσει απο μεσα σου δεν συνοδευτεί με τις κατάλληλες επιγνώσεις και συνειδητοποιήσεις για τον εαυτό σου δεν μπορεί να αρχίσει να σταθεροποιείται μια κατάσταση!!

είναι πολύ καλό που η ψυχοθεραπευτρια σου συνδιάζει και εναλλάκτικούς τρόπους προσέγγισης, όμως εξαρτάται και απο σενα κατα πόσο δουλεύεις με το μεσα σου, αναλαμβάνοντας την ευθύνη του εαυτού σου και την ευθύνη του να νιώσεις καλά!!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Δωρουλα @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

είναι πολύ καλό που η ψυχοθεραπευτρια σου συνδιάζει και εναλλάκτικούς τρόπους προσέγγισης, όμως εξαρτάται και απο σενα κατα πόσο δουλεύεις με το μεσα σου, αναλαμβάνοντας την ευθύνη του εαυτού σου και την ευθύνη του να νιώσεις καλά!!! Rose
_________________
Kάνεις δυο χρονια ψυχοθεραπεία και μαλιστα με ψυχολογο εναλλακτικής προσεγκισης έ Μαρία μου;
Σημαντική εμπειρία ......
Μια απορια....αν θες μου λες.
Ειναι η ίδια που μυηθηκες στο Ρεικι;Απλά ρωτάω ...δεν ξερω ακομα γαιτι :* :*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

οχι δεν ειναι το ιδιο ατομο και βλακεια μου που δε την συμβουλευτηκα για αυτο το θεμα.

Εμαθα οτι υπαρχει καποιος ινδος στην πολι μου με 18 χρονια εμπειρια στο ρεικι μαστερ.
τον πηρα τηλ πριν 2 εβδομαδες και ενω του ζητησα να ερθει σπιτι μου και δεχτηκε ,δεν με ξαναπηρε τηλ.
ειναι σωστο να του ξαναζητησω να ερθει απο την στιγμη που αδιαφορησε?
και γιατι αραγε με απεριψε??
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”