απορίες

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασω μου απο την εμπειρια σου μου λες πως δεν υπαρχει το κακο στον αλλο κοσμο?Δηλαδη ο διαβολος, δεν υπαρχει? οι αγγελοι του σκοτους, οι δαιμονες?και οι σατανιστες ποιους επικαλουντε τοτε?Για ποιον κανουν τελετες?οι εξορκιστες ποιο κακο πολεμουνε?
Ποιός είναι ο άλλος κόσμος, Ζωγραφιά μου?
Τι έχεις εσύ σαν αντίληψη?
Εναν κόσμο όπου υπάρχουν οι ίδιες δραστηριότητες με αυτές που έχουμε εμείς?
Ενας κόσμος που υπάρχει πονηριά, εγωισμός, αδιαφορία, ανευθυνότητα, άγνοια?

και άντε πες πως είναι έτσι...

Αν είναι έτσι αυτός ο κόσμος, σαν τον δικό μας, τότε έχουμε κι εμείς τα ίδια χαρακτηριστικά, άρα και την ίδια δύναμη...
Γιατί πρέπει να επικαλεστώ λοιπόν τον σατανά, για να έχω δύναμη και να μην αναπτύξω την δική μου?

Αυτές τις δυσειδαιμονίες εκμεταλλεύονται οι παραγωγοί και δημιουργούν ταινίες, που απευθύνονται στην ικανοποίηση της περιεργειάς μας, γι' αυτόν τον άλλον κόσμο...
Αναπαράγουν το μοντέλο-πρότυπο, που ήδη υπάρχει μέσα μας ασυνείδητα και έτσι το τροφοδοτούν, με αποτέλεσμα να διεγείρουν συνεχώς τον τρόμο για το αόρατο!

Ο φόβος που έχει υποτάξει τους ανθρώπους στην έννοια του θανάτου, μεγαλοποιεί την μοναξιά τους και τους κάνει αδύναμους να ζήσουν με την δική τους δύναμη, στηριζόμενοι σε αγγέλους και σατανάδες...

Πολύ ανούσιο σενάριο, δεν νομίζεις?

Πόσο ατελής είναι ο θεός, Ζωγραφίτσα, που άφησε τους κόσμους του, στο έλεος τους?
΄Η νομίζεις ότι οι πιστοί μιας θρησκείας είναι καλοί και θα πάνε με το μέρος των αγγέλων?
Ποιοί λοιπόν σφάζουνε, κλέβουνε, σκοτώνουνε, ασελγούν με κάθε τρόπο, ψεύδονται, αν όχι οι ίδιοι που την κυριακη βρίσκονται μπροστά στον εκπρόσωπο του θεού, ξορκίζοντας τον φόβο τους?

Πριν βγάλει κανείς συμπεράσματα, καλό θα ήταν να μάθει και να γνωρίσει τον εαυτό του, σε σχέση με τον θεό, τους ανθρώπους, την αγάπη και την ζωή...
Αλλοιώς συνεχίζει να ζει την ζωή που έμαθε ότι είναι ζωή, χωρίς να δώσει στον εαυτό του την ευκαιρία να ζήσει την ζωή, που ο ίδιος ανακάλυψε ότι είναι...

τίποτα δεν είναι τυχαίο και μοιραίο Ζωγραφιά μου...
Αλλιώς ο θεός που αναφέρεις ότι υπάρχει, μου θυμίζει τις μεγάλες δυνάμεις που κάθονταν στο τραπέζι και μοίραζαν τον κόσμο, μεταφέροντας τα σύνορα των κρατών, με όποιες συνέπειες για τους λαούς τους... Σύμφωνα με τα συμφέροντά τους...

΄Ετσι νιώθω ότι μου λες, για την ύπαρξη ενός όντος που "μοιράζει" τον κόσμο και την ζωή, σύμφωνα με τα κέφια του...

Σκέψεις απλά κάνε... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Το καλό και το κακό είναι δύο έννοιες που βρίσκονται μέσα μας. @};- :x

Η δύναμη που βρίσκεται ψηλά έχει αγάπη δίχως όρους και όρια για τον καθένα μας.

Έτσι η αγάπη δεν έχει καλό ή κακό, έχει μόνο φώς. :x

Έτσι νιώθω >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Έτσι η αγάπη δεν έχει καλό ή κακό, έχει μόνο φώς.

Έτσι νιώθω
μόνο Ζεφυράκι που αυτό δεν μαθαίνεται, αλλά βιώνεται...

καί έτσι μόνο, μπορεί κανείς να είναι σίγουρος γι' αυτό!

Η αγάπη έχει όρους, σε όλους τους ανθρώπους, έτσι κατά συνήθεια, έχει όρους και το φως και η αγάπη του θεού... :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Η αγαπη ειναι μονο ΦΩΣ...... ειναι το ΦΩΣ που λαμπει ....ακομα και στο απωλειτο σκοταδι.....

ευχαριστω που κοντα σας νιωθω καθε μερα και περισσοτερο το ΦΩΣ......

@};-
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

:thumbsup: :thumbsup: @};- @};-
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Θελω να περιγραψω τον τροπο που κανω ρεικι και να μου απαντησετε αν ειναι ο σωστος τροπος. αν και πιστευω πως εφοσον με οδηγει η καρδια ,δε μπορει να κανω λαθος.

βρισκω καποια ωρα που λειπουν ολοι απο το σπιτι,κανω το μπανακι μου,βαζω ανετα ρουχαλακια,χαμηλωνω τα φωτα και αναβω ενα κερακι .Επιλεγω να βαλω μουσικη που με ηρεμει και καθομαι ανετα.

κανω προσευχη και αρχιζω να οραματιζομαι το λευκο φως να περναει σε καθε σημειο του σωματος μου.

οι παλαμες μου τοποθετουντε στα κεντρα και μενουν εκει αναλογα με το τι αισθανομαι.

τελειωνοντας ,προσευχομαι και μενω για λιγο ετσι να απολαυσω το δωρο.


Αυτο αισθανομαι να κανω και αυτο κανω αλλα θα ηθελα και τις δικες σας συμβουλες.

τα συμβολα δε μου τα διδαξε κανενας και γι αυτο ξερω οτι αυτος που με μιμησε (μουσι) ηταν ασχετος .

αργοτερα ψαχνοντας και διαβαζοντας εμαθα γι αυτα και καταλαβα οτι δεν εχω κανενα βαθμο

τι πρεπει να κανω λοιπον τωρα??

να σταματησω να κανω αυτο που κανω ??

να το σκεφτω απλα σαν ενα ειδος χαλαρωσης αλλα οχι ρεικι??
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι, αν δεν έχεις μύηση να μην ακουμπάς τα χέρια σου στο σώμα σου γιατί εξαντλείσαι ενεργειακά...

κάνε μόνο διαλογισμό. ΄Ετσι όπως το κάνεις!
:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

τα χερια ομως σε θεση προσευχης μπορρω να τα εχω ε βασω μουυ??

α κανω και κατι αλλο ,οπου κι αν βρισκομαι οραματιζομαι τον εαυτο μου μεσα στο λευκο φως και ζηταω την ενεργεια του συμπαντος να με θεραπευσει .
πες μου μερικα σε παρακαλω που θα πρεπει να σκεφτομαι
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αν νιώθεις καλά με τα χέρια σε θέση προσευχής να το κάνεις Μαράκι μου. Δεν είναι υποχρεωτικό, μα ούτε και απαγορευτικό...όπως νιώθεις εσύ καλά.
Αν δεν σε κουράζει αυτή η θέση, να κρατάς τα χέρια σου έτσι, μπορείς να την κάνεις.

Γενικά να νιώθεις καλά μέσα σ' αυτό που κάνεις και να μην πιέζεσαι ή κουράζεσαι, είτε με την στάση του σώματος, είτε με τα χέρια.

΄Οταν ζητάς από την ενέργεια να σε θεραπεύσει, να την οραματίζεσαι να μπαίνει στο σώμα σου. Να ενεργοποιεί τα κέντρα σου.
Και πάντα να την στέλνεις στην γη, για να γειώνεσαι.

Δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι τίποτα, αλλά μπορείς να διαλογίζεσαι πάνω στις έννοιες
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΑΓΑΠΗ, ΑΛΗΘΕΙΑ

Μπορείς να ονομάζεις το φως κάθε φορά με μία έννοια και να αφήνεσαι στις επιγνωσεις που θα σου έρθουν.

Πχ. το λευκό φως το ονομάζεις ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...Το αφήνεις να μπει στο σώμα σου ξεκινώντας από το 7ο κέντρο και απλά αφέσου στην διαδρομή του σε όλα σου τα κέντρα και νιώσε τι σου λέει αυτή η λέξη "ενεργειακά"...

Το χρυσό φως, μπορείς να το ονομάσεις ΑΓΑΠΗ
Και το τυρκουάζ φως να το ονομάσεις ΑΛΗΘΕΙΑ...

Μία κάθε φορά...



Καλή επιτυχία...
:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

σε ευχαριστωωω παρα πολυυυ και οτι απορια εχω ,εγω θα σε ρωταωω μα το ξερειςςς
θελωω να μαθωω οσο πιο πολλλα μπορω και θελω να τα μαθω σωσταααα :x :x :x :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

από δω που είμαι θα σε βοηθήσω όσο μπορώ Μαράκι.
:x

να ρωτάς ότι θέλεις...Και εγώ να μην ξέρω, κάποιος εδώ μέσα θα ξέρει να σου απαντήσει... >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

ποπο τα ματακια μου βλεπουν αστερακια,διαβασα ολα τα θεματα που εχουν σχεση με το ρεικι και ολααα οσα ειχατε γραψει .

σε οφθαλμιατρο με βλεπω να πηγαινω :D

βασω μου το ξερω οτι θα με βοηθησεις απο κει που εισαι :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

΄Οταν ζητάς από την ενέργεια να σε θεραπεύσει, να την οραματίζεσαι να μπαίνει στο σώμα σου. Να ενεργοποιεί τα κέντρα σου.
Και πάντα να την στέλνεις στην γη, για να γειώνεσαι.
Με την ευκαιρία να κολλήσω μια ερώτηση: Όταν θέλουμε να πάει σε ένα συγκεκριμένο ενεργειακό κέντρο, πώς "κλείνουμε" τα άλλα;
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Κι ακόμη: ένα υπερενεργητικό chakra μπορεί να μπλοκάρει από... υ­περβολική κυκλοφορία ενέργειας;
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”