απορίες

Συντονιστής: Vasoula

Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

απορίες

Δημοσίευση από Ichor »

Πήρα τον πρώτο βαθμό ρέικι. :) :) :)

Στην εφαρμογή άρχισαν οι απορίες....! :)

Είναι απαραίτητο να κάνω ολόκληρη συνεδρία ρέικι κάθε φορά (σε όλα τα τσάκρα)?
ή μπορώ να κάνω μόνο εκεί που νομίζω ότι έχω ανάγκη κάθε φορά?

Το κάνω μόνο για το καθάρισμα των τσάκρα? Ή μπορώ να απομακρύνω και τον πόνο? Και ο πόνος απομακρύνεται μέσω των βασικών σημείων ή αρκεί να διοχετεύω ενέργεια στο σημείο του πόνου?


ε?
:) :) :)
πρωτάκι... :wink:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πέννη μου, τίποτα δεν είναι απαραίτητο, εκτός από ότι εσύ αισθάνεσαι...

Εγώ, πχ. έκανα ολόκληρη συνεδρία στην αρχή!! Και όχι γιατί κάποιος μου το είπε, αλλά γιατί είχα αντιληφθεί πόσο πολύ είχα ανάγκη το "άγγιγμα" σε όλο μου το σώμα, έστω και από τα χέρια μου που τότε μου φαινόντουσαν "μαγικά χέρια"!!

Μετά αντιλήφθηκα ποσο "επικοινωνούσαν" εκείνα τα σημεία του σώματός μου, με τα άλλα πεδία μου, πόσες επιγνώσεις δεν ήρθαν σε εκείνα τα μισάωρα αυτοθεραπείας!!!

Μα όμως, αν πονάς, εξυπακούεται ότι θα δώσεις ρέικι στο σημείο "κρούσης" :D

Το ρέικι ενεργεί για όσο θέλουμε...για όσο αντέχουμε...για όσο το εντάσσουμε στην φιλοσοφία ζωής μας...

πολύ αγάπη!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Λόγω του σύγχρονου τρόπου ζωής είναι δύσκολο να κάνουμε πάντα όποτε θέλουμε εμείς. Αλλά μπορεί κανείς να βρει χρόνο οπουδήποτε, καλή ώρα εγώ στο μετρό σε διαδρομή 20 λεπτών απλά ακουμπώ τα χέρια μου και ξεκινάει. Καμιά φορά και χωρις να τα ακουμπώ.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

:) :) :)
ευχαριστώ και τους δυό σας....!

:) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

καλησπερα και απο εμενα!!!

εχω και εγω καποιες αποριες και ελπιζω να μπορειτε να μου τις λυσετε!

εχω τον πρωτο βαθμο εδω και λιγο καιρο και νομιζω οτι θελω να παρω και τον δευτερο.

αυτο που θελω να ρωτισω ειναι το εξης..

απο την στιγμη που τον πηρα εχω κανει ελαχιστες συνεδριες ολοκληρωμενες σε ανθρωπους που μου το ζητησαν.
αντιθετα ο εαυτος μου- το παιδι μεσα μου- χρειαζοταν και χρειαζεται ακομα πολλες!! πραγμα που συνεχιζω να κανω...

θεωρειτε λοιπον οτι πρωτα πρεπει να γιατρεψω το παιδι ωστε να μπορω να δωσω με ευκολια και σε αλλους ανθρωπους ή θα μπορουσα να αναζητησω τα σημαδια που θα μου πουν ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη (ακομα και τωρα ) για τον δυετερο?? :oops:

επισης ακουσα προσφατα οτι απο την στιγμη που καποιος εχει τον πρωτο , μπορει και απο μονος του να στειλει αγαπη οπου του ζητηθει.. η δυναμη της προθεσης ειναι μεγαλη, το γνωριζω, αλλα φτανει αυτο??

ευχαριστω για τον χρονο σας.... :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aγαπητή Satya,
Αφού νιώθεις ότι χρειάζεσαι αυτοθεραπεία, εκεί να κατευθυνθείς και όχι σε άλλους ανθρώπους ακόμα. Είναι η μαγεία του ρέικι, να αγκαλιάζει τα δικά μας "ταλαιπωρημένα" κομμάτια, για να αισθανθούμε δυνατοί.

Ο δεύτερος βαθμός σου δίνει την δυανατότητα να χρησιμοποιείς και τα σύμβολα του ρέικι. Με αυτά μπορείς να στείλεις ακόμα και στον εαυτό σου. Και φυσικά και από απόσταση και σε άλλους.

Εγώ το πίστευα πάντα, ότι η πρόθεση "αγάπης" αρκεί να κάνει το ρέικι να πάει στον παραλήπτη.
Τώρα βλέπω ολοένα και περισσότερο τους "δασκάλους-ρέικι" να προσανατολίζονται προς αυτήν την ευλογημένη, αλλά τόσο δυναμική "πρόθεση".

Εγώ παλαιότερα είχα διδαχτεί ότι δεν μπορώ να στείλω ενέργεια, παρά μόνο με τα σύμβολα του ρέικι.
Ποτέ μου δεν "υπάκουσα" σ' αυτό. ΄Εστελνα και χωρίς σύμβολα, μέχρι να πάρω τον δεύτερο βαθμό. Και σε διαβεβαιώνω ότι όλοι έπαιρναν...και χωρίς να χρησιμοποιώ σύμβολα.

Κάνεις με ελευθερία ότι αισθάνεσαι...
Μην μένεις σε κανόνες και συστήματα.

΄Ενας μόνο βασικός κανόνας ισχύει: Δεν στέλνουμε ή δεν κάνουμε γενικά ρέικι, σε όποιον δεν μας το ζητήσει...!! Αυτό μόνο μπορώ να θεωρήσω εγώ σαν δεσμευτικό κανόνα, και επειδή σέβομαι την ελεύθερη βούληση των ανθρώπων, σέβομαι απόλυτα και αυτόν τον κανόνα.

Για να προχωρήσεις στον δεύτερο βαθμό, χρειάζεται απλά, να νιώσεις αυτήν την παρότρυνση. Να εμπιστεύεσαι τον Εαυτό σου και τις "σπρωξιές" του!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

Ησουν κατατοπιστικοτατη για μια ακομα φορα Βασω και σευχαριστω που απαντησες αμεσα..

γιατι ειδα γραμμενα οτι ακριβως σκεφτομουν και ενοιωθα!!!!! :D
και παλι ευχαριστω!
Nalidar
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 1:55 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Nalidar »

Θα ήθελα να ρωτήσω.....
Είναι αλήθεια οτι ο δάσκαλος που σου κάνει ρέικι...σου δίνει μια κατεύθυνση;
Εννοώ οτι απο τη στιγμή που τον άλλον τον βλέπεις θέλοντας και μη σαν δάσκαλο, δεν υιοθετείς λίγο και τη στάση του;
Πιστεύω οτι σίγουρα τον βλέπεις σα "ΘΕΟ" γιατί νομίζεις οτι σου δίνει Θείο Δώρο...αν όμως ο δάσκαλος είναι για κλάματα...εκεί τι κάνεις;
Stars are shinning all over the world...
Are you in this world??
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

αν όμως ο δάσκαλος είναι για κλάματα...εκεί τι κάνεις;
Δεν είναι του ¨Ρεικι να ασκείται κριτική.... απλά διαπιστωνεις ό,τι στην ζωή σου δεν σου κανει και το αλλαζεις.
Αυτό είναι περα απο το δάσκαλο και καθε δασκαλο και πιστοποιεί τα οσα σοφα η Βασω αναφερει.........πρωτα δουλεια με τον εαυτο μας,ώστε να φτασουμε να μην ασκουε κριτική και μετα και μαθητής και δασκαλος και ενέργεια.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πιστεύω οτι σίγουρα τον βλέπεις σα "ΘΕΟ"
Είναι άνθρωπος Nalidar! Και καμιά φορά χωρίς θεϊκες ποιότητες.
Γήινος δάσκαλος δεν υπάρχει!!!

Το καλύτερο είναι η αξιολόγηση. Στο τι μας δίνουν οι "δάσκαλοι".
Διάκριση, έρευνα και τεκμηρίωση!!!

Δεν "τρώμε" ότι μας λένε! Σεβόμαστε, αλλά δεν ακολουθούμε ε?
Αν μόνοι μας δεν νιώσουμε την αλήθεια μας, γιατί να ακολουθήσουμε την αλήθεια του άλλου?

Η διαδρομή μας, ακόμα και στο ρέικι, είναι προσωπική υπόθεση. Εμπιστοσύνη στον Εαυτό μας χρειάζεται...όλα τα άλλα έρχονται.

Ο "δάσκαλος" ρέικι έχει υποχρέωση να σε μυήσει και να σου δείξει την διαδρομή. ΄Οχι να στην ορίσει!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν "τρώμε" ότι μας λένε! Σεβόμαστε, αλλά δεν ακολουθούμε ε?
Αν μόνοι μας δεν νιώσουμε την αλήθεια μας, γιατί να ακολουθήσουμε την αλήθεια του άλλου?
Με κάλυψες πλήρως.....

:D :D 8) :D :D
Nalidar
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 1:55 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Nalidar »

Μα φυσικά και δεν εννοούσα να γινόμαστε έρμαιά του.
Όταν όμως έχεις ανάγκη για βοήθεια και βρίσκεται μπροστά σου αυτός ο άνθρωπος -που εσυ τον βλέπεις άγιο εκείνη τη στιγμή- είναι πολύ λογικό να τον ακολουθείς ή και να σε εκμεταλεύεται.
Αυτό εννοώ.
Ξέρω τι γίνεται στο τέλος, απλά υπάρχουν και κάποιοι που πέφτουν θύματα..όχι μόνο στο Ρέικι γενικά!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Το εκτιμώ πολύ.
Stars are shinning all over the world...
Are you in this world??
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Όταν όμως έχεις ανάγκη για βοήθεια και βρίσκεται μπροστά σου αυτός ο άνθρωπος -που εσυ τον βλέπεις άγιο εκείνη τη στιγμή- είναι πολύ λογικό να τον ακολουθείς ή και να σε εκμεταλεύεται.
Αυτό εννοώ.
Ξέρω τι γίνεται στο τέλος, απλά υπάρχουν και κάποιοι που πέφτουν θύματα..όχι μόνο στο Ρέικι γενικά!
Οταν πολυ σωστά το λες "εχεις ανάγκη¨"ειναι δικο σου -μου,προβλημα και δημιουργέι (η ανάγκη)εξαρτήσεις και προσκολήσεις άρα και ταυτόχρονα γίνεται αφορμή εκμεταλευσης και θυματοποιησης(τον βλεπεις άγιο ενω δεν είναι,εσυ-εγώ θες-ω ,εχεις-ω ανάγκη να ειναι)
Οταν κανείς διαλεγει να γίνει οπαδός καποιου,τοτε δεν φταίει ο "καποιος" .Οταν διαλεγει κανεις να "ακολουθεί"σίγουρα θα εχει ξεχάσει τον δικο του εαυτο καπου πίσω.....
Καταλαβαίνω απολυτα το τι λες και συγχωρα με για το τρόπο που εκφραζομαι αλλα ειναι καλα να δουμε την πραγματική διασταση καταματα ώστε να βοηθήσουμε ουσιαστικά τον εαυτο μας,να τον γνωρίσουμε καλυτερα ώστε να κατανοόυμε απο τις λεξεις που χρησιμοποιουμε,το τι εννούμε.
Άβαταρ μέλους
appolon
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 28 Αύγ 2007 6:20 pm
Τοποθεσία: Δωδεκανησα

Δημοσίευση από appolon »

μια απορια για να ξερω τι γινεται καλου-κακου :D
μια κοπελα θελει να τις δωσω reiki (εχω παρει τον πρωτο βαθμο)
αλλα θελω να μου πειτε παρακαλω αν θα υπαρχει προβλημα διοτι η κοπελα αυτη εχει σιλικονη στο στηθος (μην γελατε) ευχαριστω
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΙ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:lol: :lol: :lol:
Δεν το έχω δοκκιμάσει....αλλα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”