απορίες

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: απορίες

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Πνευματική ενέργεια είναι Νικολέτα μου, και όπως είπε η Φωτεινούλα είναι η ενέργεια της Αγάπης! :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: απορίες

Δημοσίευση από eirini »

Καλησπέρα!!!! Μια αποριούλα μόνο....... :-?

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το σύμβολο της απόστασης με καρούνα αντί για σει χε κι-TKR?????? O:-)
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: απορίες

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ειρηνάκι βαζουμε πρωτα το συμβολο της αποστασης μετα συμβολα καρουνα που θελουμε και μετα σέι χε κι και ckr, δεν τα αντικαθιστούμε δηλαδή. >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: απορίες

Δημοσίευση από eirini »

:* :* :* ευχαριστώωωω >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: απορίες

Δημοσίευση από Βικούλα »

:* >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: απορίες

Δημοσίευση από Fotinoula »

eirini έγραψε:Καλησπέρα!!!! Μια αποριούλα μόνο....... :-?

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το σύμβολο της απόστασης με καρούνα αντί για σει χε κι-TKR?????? O:-)
Ειρηνάκι αφού συνδεθείς με το σύμβολο της απόστασης, μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις
όποιο σύμβολο νοιώσεις απο το καρούνα καθώς στέλνεις ενέργεια, πάντα με Σοφία και Αγάπη στον Εαυτό σου και στον άλλο που του στέλνεις

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: απορίες

Δημοσίευση από eirini »

:x >:d< Ευχαιστώ Φωτεινή μου!!!! :* :* :*
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
paolo
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 12:22 pm

Re: απορίες

Δημοσίευση από paolo »

Γεια σας παιδιά. Θέλω να σας πω ένα προβληματισμό μου και να ακούσω τις γνώμες σας. Ο γιος της συζύγου μου έτυχε να μιλήσει στο φροντιστήριο του, με μια συμμαθήτρια του για το Ρέικι και εκείνη το ειπε στην μητέρα της. Αυτή ενδιαφέρονταν τυχαία απο παλιά και ζήτησε να έρθει σε επαφή μαζί μας. Εμείς και οι δυο γνωρίζουμε. Η γυναίκα μου έχει το μάστερ και εμένα μου έχει δώσει τον πρώτο βαθμό αλλα κανείς μας δεν ασχολήθηκε παραπέρα.
Όταν το άκουσε στην αρχή αντέδρασε αρνητικά επειδή η άλλη κυρία την ρώτησε στο φέισμπουκ , ποσό παίρνει κατευθείαν , χωρίς να έχουν πει κατι πιο πολυ και ειπε να μην ασχοληθεί καθόλου. Εγώ την παρότρυνα να βοηθήσει και μην ειναι τοσο απόλυτη. Τελικά εκείνη αποφάσισε να το κάνει εξηγώντας στην άλλη οτι δεν πληρώνεται και οτι ναι μεν ασχολείται η ίδια αλλα δεν κάνει την δασκάλα.
Για να μην μακρηγορώ , το αποτέλεσμα ειναι οτι της έδωσε τον πρώτο βαθμό , αλλα λέει οτι δεν θέλει να συνεχίσει άλλο επειδή δεν της αρέσει η αγνωμοσύνη που κατα την γνώμη της έδειξε η "μαθήτρια" της. Λέει οτι σίγουρα δεν ήθελε να παρει χρήματα αλλα πιστεύει οτι έπρεπε να ανταποδώσει με κατι σαν συμβολικό δωράκι γιατι ένιωσε σαν να της χρώσταγε κιόλας ετςι όπως εξηγήθηκε.
Αποφάσισε να μην ξανασχοληθεί και να ποτέ το ξανακάνει , λέει θα βρει τροπο να υπάρχει ανταπόδοση ωςτε να μην νιώθει χαζή .
Φαίνεται γελοίο αλλα με μετάνιωσα που την παρότρυνα . Εσείς τι λέτε για το όλο συμβάν?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paolo την 22 Μαρ 2016 2:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παρτο αλλιώς
Θα βρείς
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: απορίες

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Paolo, το να μη παίρνεις χρήματα για να κάνεις θεραπεία, ναι, το καταλαβαίνω..
Το να μην δέχεσαι χρήματα για να δώσεις Μύηση... εγώ τουλάχιστον δεν θα το έκανα! @};-

Η αμοιβή, έστω συμβολική, για ένα τόσο σημαντικό θέμα αποτελεί πρώτα απ' όλα εκτίμηση για τον Εαυτό σου, που μπαίνει σ' αυτή την διαδικασία και αφιερώνει τον χρόνο του, αλλά και χρήματα γι' αυτό, και κυρίως εκτίμηση προς την ίδια την Ενέργεια.

Δυστυχώς οι άνθρωποι εάν "δεν πληρώσουν", δεν εκτιμούν.. Κι αυτό είναι βιωμένο μέσα στη ζωή μας.

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: απορίες

Δημοσίευση από Vasoula »

αλλα κανείς μας δεν ασχολήθηκε παραπέρα.
Παύλο μου εγώ έμεινα σ' αυτό...
Και όταν κανείς δεν ασχολείται παραπέρα, το να δώσει την μύηση, είτε δωρεάν, είτε με χρήματα, τι νόημα έχει?
Θα εισπράξει αυτό το ίδιο αίσθημα...αδιαφορία!

Λίγο πρέπει να σας ενδιαφέρουν τα χρήματα, όσο το γιατί να δώσετε μία μύηση, αφού εσάς λίγο σας άγγιξε το συγκεκριμένο γεγονός.

Ξέρεις λέω πάντα, ότι ναι μεν έχει σημασία το μάστερ-teacher στο ρέικι, αλλά μεγαλύτερη έχει ο τρόπος που δημιουργείς από μια τεχνική μια Τέχνη...
Έτσι παίζουν μεγάλο ρόλο και οι συνθήκες που έλαβες κάτι, ανεξάρτητα αν πλήρωσες πολλά ή λίγα ή και καθόλου για να λάβεις, όταν δεν κατάφερε ο δάσκαλος να σου μεταδώσει την Τέχνη του να είσαι Μάστερ από την μία και από την άλλη η τεχνική δεν κατάφερε να σπάσει τα προσωπικά σου "ταμπού" ώστε να την εξελίξεις μέσα σου.

Η άποψή μου είναι ότι δεν δίνουμε απλά για να δώσουμε, ούτε δίνουμε για να πάρουμε το οτιδήποτε...
Πριν από κάθε μύηση χρειάζεται να έχεις σπάσει κάθε προσδοκία για το αποτέλεσμα, αλλά παράλληλα να έχεις κάνει τα πάντα, σαν το αποτέλεσμα να εξαρτάται μόνο από εσένα.

Τώρα η πληρωμή ή μη, έχει να κάνει με βαθιά θρησκευτικά πρότυπα και τις προσδοκίες τους, γιατί ρέικι δίνεις, δεν οδηγείς τον άλλον σε σατόρι, ή σε αγιοποίηση, παρ' όλο που μπορεί κανείς να φτάσει και σε τέτοια επίπεδα αθωότητας, που να μετασχηματίσει την καρδιά του.

Όλα είναι εδώ, Παύλο μου, αρκεί να είμαστε και εμείς εδώ...

:romance-inlove:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
paolo
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 12:22 pm

Re: απορίες

Δημοσίευση από paolo »

Κι εκείνη περίπου αυτά λέει. Όποτε μάλλον έχει δίκιο και καλώς εχω τύψεις που την πίεσα να μην ειναι απόλυτη. Τωρα εκείνη σταθεροποίησε την απολυτότητα της και εγώ θα πρεπει να το δω διαφορετικά το ζήτημα. Μαθαίνουμε
:-D
Παρτο αλλιώς
Θα βρείς
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: απορίες

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-heartstiny: :romance-grouphug:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: απορίες

Δημοσίευση από AMALIA »

Βασουλα.. :x :x @};-
Άβαταρ μέλους
paolo
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 12:22 pm

Re: απορίες

Δημοσίευση από paolo »

Εχω νέα απο το μέτωπο. :sunny:
Πρίν απο λίγο , κατέφτασε στό σπίτι ενα τεράστιο καλάθι με διάφορα καλούδια στο όνομα της συζύγου μου απο την κυρία που της έδωσε το ρέικι. Μαζί μια κάρτα με ευχαριστίες και αλλα . Ακολούθησε τηλέφωνο που κράτησε καμία ώρα με ερωτήσεις , περιγραφές και μερικά ιδιαίτερα αποκαλυπτικά. Τα εχουμε ψιλοχαμένα θα έλεγα.
Γίνεται να ενιωσε η αλλη όλα αυτά χωρίς η δική μου καλά καλά να το πιστεύει και η ίδια? :-\
Παρτο αλλιώς
Θα βρείς
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: απορίες

Δημοσίευση από Vasoula »

χωρίς πολλά πολλά, Παύλο μου, σου λέγω ναι γίνεται!
Ποτέ δεν ξέρεις πότε μια μικρή σου λέξη θα τρυπώσει στην καρδιά του άλλου, σαν φως, γιατί και ο άλλος είναι έτοιμος να λάβει ακόμα και αυτό που φαντάζεσαι εσύ ότι είναι λίγο...

Χαίρομαι που τακτοποιήθηκε η καρδιά της γυναίκας σου :)
ίσως και για εκείνη ξεκινήσει μια νέα ημέρα

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”