απορίες

Συντονιστής: Vasoula

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Περα απο ψυχολογους εχει και αλλες ειδικοτητες. Μη ντραπεις να ρωτησεις οτιδηποτε πιστευεις οτι μπορει να εχεις...κατω κατω διαβασε τι λεει για την νυχτερινη γραμμη...
Επειδή εχω διαβάσει κάποια θέματα απο αυτά τα σάιτ, θα ήθελα να πω οτι κατα την γνώμη μου είναι επικίνδυνα....
Κάθε ανθρωπος εχει τελείως δική του ιδιοσυγκρασία.
Δεν μπορεί να απαντηθούν τέτοιου είδους ερωτήματα μεσα απο το ιντερνετ και ιδίως σε ψυχικά νοσούντες.

Είναι εντελώς αλλο πράγμα η αυτογνωσία που γίνεται μεταξύ υγιών ανθρώπων που εχουν φιλοσοφικά ερωτήματα και μεταφυσικές ανησυχίες και αλλο η ψυχοθεραπεία που χρήζει ψυχίατρου.
Προσωπικά είμαι αντίθετη ως προς την ενασχόληση με τον εσωτερισμό , απο ατομα που εχουν συναισθηματική αστάθεια.
Και αυτό επειδή ως γνωστόν..... αυτή η επαφή...μπορεί να εμφανίσει στοιχεία του εαυτού μας που δύσκολα αντιμετωπίζονται οταν ηδη υπάρχει κάποια δυσλειτουργία έντονη.

Επίσης οι παρουσιάσεις σε αυτά τα σάιτ είναι ελλειπείς , καθώς και οι γνώμες .....η οπτική και ακουσικη επαφή απουσιάζει ....η κριση αμβλύνεται και η πιθανότητα να βρεθούν κατα φαντασίαν ασθενείς ...μερικοί.... είναι μεγάλη.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Προσωπικά είμαι αντίθετη ως προς την ενασχόληση με τον εσωτερισμό , απο ατομα που εχουν συναισθηματική αστάθεια.
Και αυτό επειδή ως γνωστόν..... αυτή η επαφή...μπορεί να εμφανίσει στοιχεία του εαυτού μας που δύσκολα αντιμετωπίζονται οταν ηδη υπάρχει κάποια δυσλειτουργία έντονη.
Πόσο θα συμφωνήσω!!!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Zωγραφια μου ,ολα αυτα που ειπες και αλλα τοσα εχω :-D

δεν μπηκα στην σελιδα που εγραψες γιατι βρηκα οτι χρειαζομαι εδω .

εχω μπει σε αμετρητα site κατα καιρους για να βρω λυση στο προβλημα μου αλλα καταλαβα οτι και σε αλλα τοσα να μπω αν εγω δε το θελησω δε προκειται να γινει τιποτα .

με το θεμα της γαστοσκοπησης το σκεφτηκα λογω των φουσκωματων που εχω ,τους πονους στο ηλιακο ,καουρες, δυσπεψια και διαφορα αλλα .περισσσοτερο ο αντρας μου επιμενει οτι ολα τα προβληματα μου ξεκινανε απο το στομαχι αλλα προς το παρον δεν μπορω να το ψαξω :-?
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Προσωπικά είμαι αντίθετη ως προς την ενασχόληση με τον εσωτερισμό , απο ατομα που εχουν συναισθηματική αστάθεια.
Και αυτό επειδή ως γνωστόν..... αυτή η επαφή...μπορεί να εμφανίσει στοιχεία του εαυτού μας που δύσκολα αντιμετωπίζονται οταν ηδη υπάρχει κάποια δυσλειτουργία έντονη.
κι εγώ συμφωνώ! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Αρχικα να ζητησω συγνωμη για την αφελη μου πραξη να βαλω αλλο σιτε. Ζητησα απο τον Ηλια να το σβησει.Αν και τωρα παρατηρω πως συντονιστρια στο θεμα ειναι η Βασω...Γκαφα!

Αρχικα, Μαρια μου την σελιδα την προτεινα περισσοτερο γιατι εχεις μια δυσκολια με την αμεση επαφη. Και ετσι σκεφτηκα πως ισως το τηλεφωνο αυτο σου δινε καποια λυση οσο αφορα καποιες ειδικοτητες γιατρων. Αλλα εσυ ξερεις καλυτερα.

Τωρα αυτο που διαβασα απο τα κοριτσια, με προβληματιζει. Εννοειτε (αετε, Βασω, Δωρα) πως αν καποιος εχει καποια ψυχιατρικη παθηση δεν μπορει να κανει ρεικι?

Αν μιλησω για τον εαυτο μου, πες πως επισκεπτομουν καποιον ψυχιατρο. Το μονο σιγουρο ειναι πως θα μου χορηγουσε ψυχοφαρμακα.Ισως διεγνωσκε τοτε που ημουν χαλια, καποια μορφη καταθλιψης...

Αρα ηταν λαθος που εκανα ρεικι εστω και απο αποσταση?

Η φιλη Μαρια συμφωνα με αυτα που λεει δεν πρεπει να της γινεται καθολου ρεικι...Ποιο ειναι τελικα το σωστο?

Φιλακια
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Τωρα αυτο που διαβασα απο τα κοριτσια, με προβληματιζει. Εννοειτε (αετε, Βασω, Δωρα) πως αν καποιος εχει καποια ψυχιατρικη παθηση δεν μπορει να κανει ρεικι?


δεν μπορω να κανω ρεικι ???????

:oops: :oops: :oops:
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Αν υπαρχει καποιο ψυχιατρικο νοσημα ,σιγουρα θα πρεπει να απευθυνομαστε στον ειδικο γιατρο...
Μεσα απο σαιτ και γραμμες βοηθειας δεν ειναι δυνατον η διαγνωση..και ειναι και πολυ επικυνδυνο..(ξερετε σιγουρα στις γραμμες που απαντανε οτι ειναι ειδικοι? )
Τωρα Μαρακι και Ζωγραφια τα κοριτσια αλλο ειπαν..
Δεν θα παθετε τιποτα επειδη κανατε η σας εστειλαν ρεικι ..
πνευματικη ενεργεια ειναι..!!!δεν ειναι χαπι να παθουμε κατι...
Ζωγραφια απο την αλλη σε οποιο ψυχολογο- ψυχιατρο πας εστω και τιποτα να μην εχεις το λιγοτερο θα φυγεις με καποια συνταγη πχ λεξοτανιξ,ταβορ κτλ...
Γιατι αμα δεν τα βρεις με τον ευατο σου ε καποια μορφη καταθλιψης θα εχεις... η κατι αλλο....και οπως και αν την ονομασει ο γιατρος δεν ειναι αναλυσεις αιματος να δεις το αποτελεσμα πχ αιματοκριτης 40!!!
Εχω παει σε καποια φαση στην ζωη μου και σε ψυχολογο...
Ωραια τα λες, ωραια σε ακουει,τρεχουν οι συνεδριες και καποια στιγμη στο τελειωμα ρωτας τι εχω ? σου λεει πχ στρες,αγχος,ζοριζεις τον ευατο σου.. σου δινει και ενα ωραιο παραδειγμα .( εμενα μου ειχε δωσει το εξης φαντασου τον ευατο σου σαν ενα αλογο κουρσας που ενω τρεχει με την μεγαλυτερη ταχυτητα το βαρας να τρεξει ακομα πιο πολυ)και ρωτας πως μπορω να το αλλαξω ? γιατι για να εχεις φτασει μεχρι την πορτα του σιγουρα χρειαζεσαι βοηθημα .Και παιρνεις την συνταγη σου με καποιο χαλαρωτικο , και τι συμβουλει του : μαθε να λες κανενα οχι...
Φευγεις δεν εχεις μαθει να λες οχι , και σε τι..και πινεις τα χαλαρωτικα χαπακια...Και λες παλι πολλα ναι!!!!! και οταν πεις οχι και φας καποια αντιδραση που δεν την θελεις παιρνεις παραπανο χαπι...
Γιατι καλη και η διαγνωση αλλα την να τι κανεις αμα δεν σου δινεται τροπος θεραπειας... και οι περισσοτεροι ψυχολογοι βρισκουν το αποτελεσμα και τα αιτια, αλλα δεν σου δειχνουν τι να κανεις με αυτα.
Εννοειτε οτι οταν εχω καποιο προβλημα υγειας πηγαινω στον γιατρο... αλλα παραλληλα δουλλευω με το ρεικι..
και εχω δει θεραπεια σε πολλα κομματια της υγειας μου που με βασανιζαν χρονια... !!!!
>:d< >:d< >:d<

>:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ζωγραφιά μου καλά έκανες και απευθύνθηκες στον Ηλία, είναι το ίδιο, ανεξάρτητα από το ποιός έχει οριστεί συντονιστης.

Διαγραφή μπορούν να κάνουν μόνο οι admin, που είναι ο Ηλίας, η Δωρα, η Εμμανουέλα και εγώ. Σε όποιον και να απευθυνθείς είναι το ίδιο. Καλύτερα βέβαια για τεχικά θέματα, να απευθύνεσαι στον Ηλία...


τώρα για το θέμα που ανάφερε η Ελένη...

Το ρέικι δεν θεωρώ ότι συγκαταλέγεται στον αμιγώς καθαρό εσωτερισμό, μια και εκεί υπάρχει η εργασία και η δράση με τα αόρατα πεδία, που για να τα αναπτύξει κανείς, πρέπει να έχει και την ψυχική αντοχή. Ο αστρικός κόσμος ενός ανθρώπου, που στον εσωτερισμό είναι μία συνηθισμένη διαδρομή, δεν μπορεί να προσεγγιστεί από τον καθένα. Εκεί ενυπάρχουν πολλών ειδών «κίνδυνοι» και δεν θα μπω σε καμία λεπτομέρεια επ’ αυτού, μια και δεν είναι ένας τομέας που αυτήν την στιγμή μας ενδιαφέρει…

Το ρείκι τώρα… Η αφύπνιση της εν δυνάμει λειτουργίας του ανθρώπου για αυτό-θεραπεία, δίνει την δυνατότητα να επανασυνδεθούμε με το θείο...
Το πόσο βαθιά θα πάμε με τον εαυτό μας, είναι απόφαση μας.

Με το ρέικι η ενδυνάμωση και η εξισορρόπηση των ενεργειακών κέντρων, καθώς και η αποκατάσταση της περιρρέουσας το σώμα ενέργειας είναι αδιαμφισβήτητη...
Επίσης η ταχύτητα της "θεραπείας" ανήκει στην βούληση του καθενός μας και δεν έρχεται ερήμην μας.

Τα ψυχικά πεδία (συναισθηματικό, νοητικό) προσεγγίζονται με σεβασμο και ανάλογα με την συνειδητότητα του καθενός, η εργασία μπορεί να πάρει περισσότερο χρόνο.

Οι ψυχικές διαταραχές στους ανθρώπους είναι πολυποίκιλες και έχουν και διάφορο βάθος. Η κρίση πανικού είναι μια επιφανειακή φοβία και δεν θεωρώ ότι το ρέικι θα δράσει καταλυτικά στην δημιουργία ψυχικών συμπτωμάτων, που δεν θεραπεύονται...

΄Αλλωστε και εγώ από αυτήν ξεκίνησα...

Υπάρχουν όμως πιο βαθιές ψυχικές διαταραχές, όπου εκεί είμαι επιφυλακτική για την δράση του ρέικι, στον εαυτό μας.
Δεν μπορεί το ρέικι να κάνει κακό στην ψυχική ισορροπία, μεγαλύτερη, από ότι έχει κάνει το εγώ, σε έναν άνθρωπο.

Αυτό που μπορεί να συμβεί, λόγω αδυναμίας του νου να αξιοποιήσει την ενέργεια με πνευματική εμβάθυνση, είναι να γίνει μία ακόμα εξάρτηση και η συνείδηση να μην μπορεί να βγει από αυτήν, προκαλώντας στον εαυτό μας τον ψυχικό φόβο.

Πολλοί άνθρωποι παίρνουν το ρέικι απλά για να θεραπευτούν, όμως η θεραπεία που επιφέρει δεν έχει να κάνει με την σωματική, συναισθηματική ή νοητική αποκατάσταση αυτή καθεαυτή, αλλά με την δυναμική που αναπτύσσει ο εαυτός μας να διευρύνει την οπτική αντίληψη του, και να λύσει τα μπλοκαρίσματά του με την εργασία προς αυτά...
Το ρέικι, έχει στάδια και αυτό δεν είναι τυχαίο… ξεκινά την δράση του στην ανθρώπινη φύση μας, με την γνώση του σώματος και της ενέργειάς που το περιβάλλει αόρατα.
Κάποιος λοιπόν σ’ αυτό το στάδιο, μπορεί με το ρέικι να αποκαθιστά καθημερινά την ενέργειά του και να νιώθει καλά. Αρκεί όμως για την θεραπεία του?
Φυσικά όχι…
Συνήθως το νιώθουν οι άνθρωποι…Και πάνε στο επόμενο στάδιο, που είναι η δράση του ρέικι στο συναισθηματικό και νοητικό πεδίο τους.
΄Όχι ότι με το πρώτο στάδιο δεν γίνεται εργασία και σ’ αυτά τα πεδία, όμως οι άνθρωποι δεν είναι σε θέση άμεσα να το αντιληφθούν, μια και οι περισσότεροι είναι το σώμα τους.

Πολλοί άνθρωποι έχουν μείνει για χρόνια στο αρχικό στάδιο, γιατί νιώθουν ότι αυτή η δυναμική της ενέργειας δεν έχει πρόσβαση στα άλλα επίπεδά τους.
Η ωριμότητα να έρθουμε αντιμέτωποι με τα ψυχικά μας πεδία, έρχεται με την συνειδησιακή ψυχική μας ανάπτυξη, που αναγνωρίζει την ετοιμότητα να εμβαθύνουμε…

Θεωρώ ότι το ρέικι δεν είναι επικίνδυνο αυτό καθαυτό, σαν δράση της ενέργειας στην ολότητα του ανθρώπού, μια ψυχική διαταραχή όμως, μπορεί να εντείνει περισσότερο τον διχασμό εγώ και ψυχής, χωρίς να μπορεί να μετουσιώσει στην διαδικασία της θεραπείας το πνεύμα, που είναι ο καταλύτης της θεραπείας, μια και η αγάπη του θείου είναι αυτή που φέρνει την εσωτερική ισορροπία.

Αυτή είναι η δική μου άποψη και η εξήγηση στους ανθρώπους που έρχονται στο ρέικι για να πάρουν το «μαγικό ραβδάκι» και να θεραπευτούν….

΄Όταν δίνονται οι απαραίτητες εξηγήσεις, ο άνθρωπος γνωρίζει εσωτερικά, αν θα βοηθηθεί ή όχι.
Η προκαταρκτική συνάντηση και οι εξηγήσεις θεωρώ ότι είναι απαραίτητες πριν από την συμμετοχή των ανθρώπων στις μυήσεις και είναι ο απόλυτος σεβασμός μου στην επιθυμία τους να προχωρήσουν…

Μου έχει τύχει πολλές φορές, μετά την προκαταρκτική συνάντηση, να μην θέλουν οι άνθρωποι να κάνουν το σεμινάριο, γιατί φοβούνται…Και αυτό είναι η δική τους προστασία, νιώθω…

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες "εσωτερισμο"Ελενη μου...το Ρέικι.
Εγω παλι το Ρεικι θα το κατέτασσα σαν ένα πρωτο στάδιο αυτογνωσίας και καθόλου Εσωτερισμο.Αν κρίνω δε απο την δικη σου εμπιερία στον Εσωτερισμο και τις όποιες δικες μου μαλλον θα ελεγα οτι δεν υπαρχει καμία σχεση.Το ενα έχει πνευματικότητα και σε οδηγέι στην αυτογνωσία αν το επιθυμείς το αλλο ,επειδη σου δινει "τεχνικές" μαλλον λειτουργει αντιστρόφως ανάλογα.Δηλαδή κτίζει ενα μεγαλειωδες Εγω και σε απομακρύνει απο την πραγματική φύση του Ανθρωπου.
Η Βάσω το είπε ομορφα"Δεν μπορεί το ρέικι να κάνει κακό στην ψυχική ισορροπία, μεγαλύτερη, από ότι έχει κάνει το εγώ, σε έναν άνθρωπο. " :x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κατα πρωτον θα ήθελα να πω οτι δεν ειχα καμια διάθεση να προσβάλω κανένα. Η πρόθεση μου είναι η διευκρίνηση των εννοιων και η προστασία ολων μας.
Γράφουμε σε μια δημόσια συζήτηση που την διαβάζουν πολλοί και διάφοροι .....Νομίζω οτι η σαφήνεια είναι απαραίτητη.
Επίσης μπορεί το εναυσμα να δίδεται απο μια συγκεκριμένη πρόταση ενός μέλους αλλα η απάντηση είναι γενική και προς ολους.



Ουτως η αλλως πάντα γίνεται οτι συνάδει με το κοσμικό και κάθε τι εχει την αιτία και το αποτέλεσμα του.
Εφ όσον ομως εχω αντίληψη ορισμένων πραγμάτων θεωρώ υποχρέωση μου να την αναφέρω , οπως γίνεται και σε εμενα.


Συμφωνω με όλο το κείμενο της Βάσως αλλα στέκομαι σε μια -δυο φρασεις που είναι πιο κοντα στο αντικείμενο που συζητάμε εδω στην παρουσα φάση.
Αυτό που μπορεί να συμβεί, λόγω αδυναμίας του νου να αξιοποιήσει την ενέργεια με πνευματική εμβάθυνση, είναι να γίνει μία ακόμα εξάρτηση και η συνείδηση να μην μπορεί να βγει από αυτήν, προκαλώντας στον εαυτό μας τον ψυχικό φόβο.

Ενας απο τους πιο βασικούς κινδύνους είναι αυτός , ο οποίος κατ΄εμε εχει πολλες προεκτάσεις.
Εκτός του οτι ''κολλαμε'' σε εκείνο το σημείο απο το οποίο αδυνατούμε να ξεφύγουμε ......αν δεν συνδιάζεται η γνώση με την εμπειρία και την πληροφόρηση μπορεί να καταλλήξουμε σε ατέρμονη φαντασία η στην δεισιδαιμονία.....
Η διάκριση είναι σημαντική.


Θεωρώ ότι το ρέικι δεν είναι επικίνδυνο αυτό καθαυτό, σαν δράση της ενέργειας στην ολότητα του ανθρώπού, μια ψυχική διαταραχή όμως, μπορεί να εντείνει περισσότερο τον διχασμό εγώ και ψυχής, χωρίς να μπορεί να μετουσιώσει στην διαδικασία της θεραπείας το πνεύμα, που είναι ο καταλύτης της θεραπείας, μια και η αγάπη του θείου είναι αυτή που φέρνει την εσωτερική ισορροπία.
Ακριβως αυτό ήθελα να τονίσω. Δεν ξέρουμε σε τι βαθμό θα επιδράσει και που......Συνήθως τα άτομα που ασχολούνται με αυτόν τον τομέα....ψάχνουν.....διαβάζουν.....αναλύουν......κλπ....
Εκεί δεν γνωρίζω τι μπορεί να γίνει......οταν κανείς ισως και κατα λάθος ανακαλύψει το ''μεγαλείο '' του.. :? :-( ...αρχικά.....

Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες "εσωτερισμο"Ελενη μου...το Ρέικι.
Εγω παλι το Ρεικι θα το κατέτασσα σαν ένα πρωτο στάδιο αυτογνωσίας και καθόλου Εσωτερισμο.Αν κρίνω δε απο την δικη σου εμπιερία στον Εσωτερισμο και τις όποιες δικες μου μαλλον θα ελεγα οτι δεν υπαρχει καμία σχεση.Το ενα έχει πνευματικότητα και σε οδηγέι στην αυτογνωσία αν το επιθυμείς το αλλο ,επειδη σου δινει "τεχνικές" μαλλον λειτουργει αντιστρόφως ανάλογα.Δηλαδή κτίζει ενα μεγαλειωδες Εγω και σε απομακρύνει απο την πραγματική φύση του Ανθρωπου.

Καλλιόπη μου δίνεις την ευκαιρία να βάλω μερικά πράγματα στη θέση τους , τωρα μετα απο καιρό ......που εχω πλέον καταλλήξει....

Για μενα εσωτερισμός είναι η ασχολία του ανθρώπου με την ψυχή του εν σχέση με τον εαυτό του και το σύμπαν.
Αρα το ρείκι είναι το κατ' εξοχήν εσωτερικό εργαλείο μια και είναι καθαρή ενέργεια.
Ολα μα ολα τα συστήματα εκεί θέλουν να οδηγήσουν.... Ολα ξεκινούν απο την αυτογνωσία, την κατανόηση και χρήση της ενέργειας......τους νόμους που διέπουν το σύμπαν.....και προχωράνε στην υλοποίηση ολων αυτων με την χρήση διαλογισμού , συμβόλων κλπ.....
Η διαφορά είναι στα ατομα που τα απαρτίζουν....
Απο εκεί ξεκινά η παραπλάνηση.....και γι αυτό και οι αλλαγές ομάδων , οι απομακρύνσεις μελων..κλπ.
Σχετικά με την μεγένθυση του Εγω....η αυταπάτη, η επαρση και η πλάνη καραδοκεί παντού οπου υπάρχει η παραμικρή αίσθηση δύναμης... Το εχουμε δει και εδω και σε αλλα μέρη .......
Δεν ειναι ευκολο να κρατηθεί κανείς μακριά απο αυτο τον πειρασμό αν δεν ειναι συνέχεια σε εγρήγορση και αν δεν εχει και αλλους να τον συγκρατουν....[ αυτό το κάνουμε και εμείς εδω αν και δεν ειναι εντελως ορατό].
Συνήθως αυτό συμβαίνει οταν είμαστε στις αλλαγές ''σκαλοπατιών'' οπως τις λέω....οπου ο ενθουσιασμός και η ομορφιά μας απογειώνουν..μεχρι να μας προσγειώσει ξανά η ''σοφία'' στη θέση μας....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν ειναι ευκολο να κρατηθεί κανείς μακριά απο αυτο τον πειρασμό
ω και πόσο συμφωνώ Ελενάκι!!!

Ο καλύτερος τρόπος να περάσεις από αυτό το στάδιο, είναι να είσαι μόνος σου...

Εννοώ να μην κάνεις πνευματική εργασία με τους ανθρώπους...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

"... ο άνθρωπος γνωρίζει εσωτερικά, αν θα βοηθηθεί ή όχι ... "

Πιστεύω οτι ο άνθρωπος γνωρίζει εσωτερικά άν θέλει να βοηθηθεί.
Συνήθως προσέχουμε να βάλουμαι την βοήθεια εκεί που θέλουμε για να μήν βλάψουμε το εγώ μας.
Νά γιατί είμαστε προσεκτικοί και διαλέγουμε μετά απο σκέψη τί και πώς θα πάρουμε, κόβουμε τον αυθορμητισμό και δέν αφήνουμε τα πράγματα στην τύχη τους. Κάνουμε πάντα το καλύτερο.

Και εγώ πιστεύω οτι το ρέϊκι δέν έχει σχέση με εσωτερισμό, αλλά περισσότερο γιατί για μένα ο εσωτερισμός δέν υπάρχει.
Οτιδήποτε στον άνθρωπο δέν είναι αντίληψη είναι σκέψη και η ψυχική ισσοροπία είναι ένα κοινωνικά ευθυγραμμισμένο εγώ.
Το κατάληλο εγώ.

Αλλά όμως δέν περιμένω και το μυαλό να μπορεί να αξιοποιήσει ενέργεια. Πώς να μπορέσει να αξιοποιήσει κάτι που δέν αντιλαμβάνεται και που είναι ανώτερο απο οποιαδήποτε σκέψη.
Κατ'εμέ δέν υπάρχει αξιοποίηση παρα υπάρχει ζωή η οποία αξιοποιεί τους πόρους ύπαρξης που υπάρχουν εκεί για αυτήν.

Ψυχική ανισσοροπία έρχεται όταν ξαφνικά ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται την ύπαρξη μιά άλλης ουσίας που κρύβεται επιμελώς πίσω απο ασταμάτητες σκέψεις και σχέδια.
Η ψυχική ανισσοροπία είναι ο τρόμος μου να χάσω τον έλεγχο.

Είναι αναπόφευκτο και ειδικά με το ρέϊκι που οδηγεί πάντα σε αυτό το σημείο.
Μόνο που τότε αντί για παγωνιά τρόμου και πανικού, αισθάνομαι την ζεστασιά της ενέργειας που κυλάει μέσα μου και την αντιλαμβάνομαι.

Κάθε τέτοια στιγμή μπορεί να είναι και η τελευταία μου αλλά μετά σκέφτομαι οτι έχω ΤΕΒΕ και κοινόχρηστα και τελειώνει (γ μ το).
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλλά όμως δέν περιμένω και το μυαλό να μπορεί να αξιοποιήσει ενέργεια. Πώς να μπορέσει να αξιοποιήσει κάτι που δέν αντιλαμβάνεται και που είναι ανώτερο απο οποιαδήποτε σκέψη.


΄Ισως Ντινάκο (χαίρομαι που είσαι εδώ) αυτή να είναι και η διαφορά μας. Δεν θεωρώ το ρέικι κάτι που είναι ανώτερο από οποιαδήποτε σκέψη, αλλά νιώθω πως η ενέργεια είμαι εγώ. Η λέξη "αξιοποίηση" πάει στην εμβάθυνση της πνευματικής του αξίάς. ΄Ισως να μην είναι η κατάλληλη, αλλά βαρέθηκα να ακούω "θα πάρω ρέικι για να θεραπευτώ"...


Εσωτερισμός υπάρχει έτσι κι αλλιώς. Δεν υπάρχει πνεύμα χωρίς αυτόν! Και φυσικά έχει αξία η ζωή μας, επί του πρακτικού της μέρους, αλλά για μένα υπάρχει και το θεϊκό που μου δίνει την ζωή όχι μόνο για σήμερα, αλλά συνεχώς... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ντίνο κι εγω χαίρομαι που εισαι εδώ και θέλω να σου πω απλά οτι η ζωή επι του πρακτικου εχει θεϊκότητα!Νοιώσε την μεσα στο καθε τι απλό αλλα και σε καθε δύσκολο.Η υπαρξη μας εχει να κανει με ολα!Δεν ξερω τι σου λεω...αλλα ετσι νοιωθω να τα εκφρασω. :x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

αετε μου φυσικα και δεν προσβαλεις κανεναν μην το ξαναπεις...κουβεντουλα κανουμε και ειδες τι ωραια πραγματα βγηκαν απο τις αποριες μου...

Μα και γω ειδα τα καλα του ρεικι εστω και αν εκανα απο αποσταση...αλλαξε η ζωουλα μου ετσι ξαφνικα...Και ευχομαι το ιδιο και για την Μαρια μεσα απο την καρδια μου...

Πολυ ομορφα τα λετε...τα διαβαζω τα ξαναδιαβαζω και σιγα σιγα τα κατανοω...δεν ειναι και ευκολο ξερετε για εναν που μαθαινει πραγματα πρωτογνωρα...

Τωρα εχω αλλη αποριουλα...Για παραδειγμα η γιαγιακα μου φανταζομαι θα εχετε και σεις τετοια παραδειγματα, υποφερει χρονια απο την μεση της. Οξεια οσφυαλγεια διεγνωσε ο γιατρος. Εγχειριση δεν χωραει πλεον και λογω ηλικιας αλλα και σε νεους το ποσοστο επιτυχιας ειναι παρα πολυ μικρο. Αυτο προκληθηκε απο την σκληρη δουλεια και εργασια απο τα νιατα της.

Το θεμα ειναι πως σε μια τετοια περιπτωση το ρεικι μπορει να βοηθησει?δηλαδη σε τετοιες ασθενειες που φανταζομαι ειναι καθαρα σωματικες υπαρχει καποια θετικη εξελιξη?

Να αναφερω πως η γιαγιακα εχει περασει και πολλα δινα...το μεγαλυτερο εχασε την κορη της (τηνμαμα μου) απο τοτε της εχει μεινει ενα βαρος στο στηθος που την δυσκολευει στην αναπνοη αλλα και στην καταποση.Εχει κανει εξετασεις αλλα ειναι μια χαρα!

Φταιει καποιο μπλοκαρισμα σχετικα με την ασθενεια στην μεση της?Για τα πνευμονια το καταλαβαινω...

Πολλα φιλακια

:x :x :x

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”