απορίες

Συντονιστής: Vasoula

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ξανθούλα, μια και εχω κάνει κάποιες ''βόλτες '' στον όλο χώρο .....θα ήθελα να συμφωνήσω με την ANGELS ON EARTH, και να προσθέσω οτι δεν υπάρχει πουθενα καμία μαγική συνταγή που να μπορεί να επιδράσει στην ουσία της ψυχης μας.
Η ανεύρεση αυτής της ουσίας ομως είναι ο σκοπός μας και η σταθερότητα αυτής και οχι οι πρόσκερες αυταπάτες....
Θα έλεγα οτι η στροφή γίνεται προς τα μεσα απο εμας και δεν μπορεί να γίνει απο κάποιον άλλο ανεξάρτητα καταγωγής , εμπειρίας, γνώσεων , σοφίας κλπ.
Ο άλλος είναι οτι είναι για τον εάυτό του. Δεν υπάρχει διδασκαλία που να μας φωτίζει. Υπάρχουν ανθρωποι που γνωρίζουν και μπορούν να ΔΕΙΞΟΥΝ στους αλλους τον τρόπο προσέγγισης του εαυτού τους αλλα δεν μπορεί κανείς να μας ΔΩΣΕΙ εμας.
Πιστεύω οτι εχεις αυτό που σου χρειαζεται για να ξεκινήσεις και εδω μέσα θα βρείς παρα πολλές σκέψεις που αν τις αναλύσεις και τις μεταφέρεις σε δικά σου παραδείγματα θα βρείς την ακρη του νήματος ....

πχ σχετικα με μια πρόταση που είναι και δική σου μάλιστα.

Αναρωτιέσαι γιατί ενας ''ινδός'' που βρίσκεται χειμωνιάτικα!!! στην Κρήτη και λέει οτι είναι ρέικι μάστερ..... [ τουλάγχιστον να ήταν γιαπωνέζος κάτι έλεγε..] δεν ήρθε σπίτι σου να κάνετε ''ιδιαίτερα'' και σε απέρριψε λέει....

Φιλοσόφησε εκεί επάνω.... :-?
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

aetos έγραψε: δεν ήρθε σπίτι σου να κάνετε ''ιδιαίτερα'' και σε απέρριψε λέει....

Φιλοσόφησε εκεί επάνω.... :-?
Πολύ σωστό!!!

Προστασία μου κάνει εμένα και όχι απόρριψη.....

σκέψεις.....
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εμένα πάλι μου κάνει μια απορριψαρα του ίδιου της του Εαυτού σε συνδυασμό με τις συγνωμες κιόλας.....!!! :x Ξανθούλα...για πες...
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Υπάρχουν ανθρωποι που γνωρίζουν και μπορούν να ΔΕΙΞΟΥΝ στους αλλους τον τρόπο προσέγγισης του εαυτού τους αλλα δεν μπορεί κανείς να μας ΔΩΣΕΙ εμας.
Συμφωνώ απόλυτα με την Ελένη.
Ο καθένας μόνος του θυμάται το σχέδιο της ψυχής του.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εμαθα οτι υπαρχει καποιος ινδος στην πολι μου με 18 χρονια εμπειρια στο ρεικι μαστερ.
τον πηρα τηλ πριν 2 εβδομαδες και ενω του ζητησα να ερθει σπιτι μου και δεχτηκε ,δεν με ξαναπηρε τηλ.
ειναι σωστο να του ξαναζητησω να ερθει απο την στιγμη που αδιαφορησε?
και γιατι αραγε με απεριψε??
Αγαπούλα κατ'αρχήν θα συμφωνήσω με την Γαλαζωπή ότι χρειάζεται να ψάξεις γιατί λαμβάνεις την συμπεριφορά αυτού του ανθρώπου ως απόρριψη!!!θεωρώ ότι αρχικά έχεις τη γνώμη ότι αυτός ο άνθρωπος είναι ανώτερος σου γιατί είναι Ρέικι Μαστερ με 18 χρόνια εμπειρία!!το Μάστερ ξανθούλα δε μετράει στο θεωρητικό, αλλά επι της πράξης στην καθημερινότητα μας!!φυσικά τον άνθρωπο δεν τον ξέρω αλλά σου εξηγώ πως για μενα μπορείς να εμπιστευτείς τον"δάσκαλο" που θα σε συντονίσει στην ενέργεια αυτή!!

κατα δεύτερον ήθελα να μοιραστώ μαζί σου την υπέροχη εμπειρία που βιώνει κανείς όταν κάνει ομάδες Ρέικι με άλλους ανθρώπους και μοιράζεται εμπειρίες ψυχής!για μενα το πριβέ δεν έχει γλύκα!!γνωρίζω ότι θα σού ήταν πολύ δύσκολο να κάνεις τον βαθμό σε ομάδα αλλά γιατί δεν δουλεύεις με τους βαθμούς που έχεις πάρει ως τώρα το κομμάτι της αγοραφοβίας σου??αν νομίζεις ότι δεν σου έχουν δοθεί οι συντονισμοί τότε γιατί να μην επαναλάβεις τον πρώτο βαθμό αντί του Μάστερ και να είσαι πιο συνειδητή με τη δοουλειά του εαυτού σου??σίγουρα όταν ξεκαθαρίσεις μεσα σου τι θέλεις και γιατί θα εμφανιστεί και ο "δάσκαλος"που θα σε συντονίσει!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εμαθα οτι υπαρχει καποιος ινδος
Επίσης βρε παιδιά δεν ξέρω...., πείτε και εσείς!!θα δυσκολευόμουν να κάνω σεμινάριο Ρέικι με Ινδό!!και αυτό γιατί η δική του φιλοσοφία, η δική του χώρα, ο δικός του πολιτισμός διαφέρει κατα πολύ απο τον δικό μου Δυτικό τρόπο σκέψης!!και διαχωρίζομαι όσον αφορά τον τρόπο σκέψης γιατί η δική μας καθημερινότητα και οι απαιτήσεις της, στις πόλεις, στη δουλειά μας, στην οικογένεια είναι τελείως διαφορετική!!και αυτό΄το τονίζω γιατί κατ' εμέ το Ρέικι στο εδώ και τώρα με βοηθάει και στην καθημερινότητα μου!!

φυσικά και για να μην παρεξηγηθώ, η ενέργεια αυτη δε γνωρίζει φυλές, χρώμα, πολιτισμό, θρησκεία, αλλά εγώ αντιλαμβάνομαι τη διαφορετικότητα! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Συμφωνώ μαζί σου Δωράκι :*

Αλλά θα με ενδιέφερε η άποψή του.
Δηλαδή προερχόμενος από εντελώς διαφορετική φυλή και νοοτροπία σίγουρα θα εφαρμόζει το ρέικι ανάλογα με την δική του καθημερινότητα.

Μόνο όμως σαν πληροφορία, γιατί τι επαφή θα μπορούσα να έχω με το Δελχί πχ ??? :-D
Δεν θα το έκανα ποτέ για να πάρω βαθμό.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Eγω παλι παιδια θα εστιαστώ στα εν οίκω μας.
Ξανθουλα μου εκανες Ρεικι....εχεις και μια ψυχολογο Μαστερ ήθελες κι εναν Ινδο ακομα πιο μάστερ.....
Που ψάχνεις ψυχη μου την ψυχή σου ;;;
Και μάλιστα .....γαιτι αν και βρίσκονται τοσοι άνθρωποι διπλα σου που ¨"αλλος θα επρεπε να "πετάει" εσύ βρίσκεσαι "καθηλωμενη";
Νοιωσε τι σου λεω .
Ισως να :-o αλλα τι είναι αυτο που σε εχει "καθίσει" μεσα άρραγε;
Ολοι έρχονται στο σπιτι σου έ;
Με ποιο σκοπό;
Θες να βγείς έξω απο το σπίτι σου;
¨Η μήπως ολους τους φέρνεις μεσα γιατί εσύ αρνεισαι να πας στο δικο σου "μεσα";
Μήπως μένεις μεσα για να είσαι "εξω" απο σένα τελικά;Οχι συνειδητά απλά γιατι δεν θυμασαι την ψυχη σου οπως κι ολοι μας. :x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Eγω παλι παιδια θα εστιαστώ στα εν οίκω μας.
Ξανθουλα μου εκανες Ρεικι....εχεις και μια ψυχολογο Μαστερ ήθελες κι εναν Ινδο ακομα πιο μάστερ.....
Που ψάχνεις ψυχη μου την ψυχή σου ;;;
Και μάλιστα .....γαιτι αν και βρίσκονται τοσοι άνθρωποι διπλα σου που ¨"αλλος θα επρεπε να "πετάει" εσύ βρίσκεσαι "καθηλωμενη";
Νοιωσε τι σου λεω .
Γαλάζια!!!! ^:)^
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Σφαιρουλα μου...
@};- - Τι ειπιες μωρο μου... στειλε μου και μενα...
O:-)
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ksan8oula έγραψε:Υπαρχει περιπτωση να εχει ανοιξει τα τσακρα μου ?εστω το 7ο?
Ποιά θα είναι η χρησιμότητα να σου ανοίξουν μόνο το 7ο?? :-?

Πως θα βιώσεις την πνευματικότητα χωρίς να "βλέπεις" με τα μάτια της ψυχής σου απ΄το 6ο??

Πως θα κατεβάσεις την ενέργεια του Αν΄.Εαυτου σου και θα την εκφράσεις αν δεν ανοίξεις το 5ο??

Πως νιώσεις τη σύνδεση μαζί του, και θα μπορέσεις να ξετυλίξεις την ικανότητα της θεραπείας αν δεν ανοίξει η καρδιά??

Πως θα ξεπλύνεις τους φόβους σου αν δεν την κατεβάσεις στο ηλιακό πλέγμα??

Και αν δεν την κατεβάσεις μέχρι τα 2 πρώτα κέντρα , πως θα νιώσεις την αγάπη της γης, την σιγουριά ότι όλα τα παραπάνω δεν είναι μιά απλή επιβίωση, αλλά η ολοκληρωμένη σου παρουσία στο Σύμπαν ?? :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Μαλλον σας μπερδεψα με αυτα που εγραψα και θελω να ξανατοποθετηθω

Πριν πολλα χρονια ακουσα για το ρεικι και τις θεραπευτικες του ιδιοτητες.
Εψαξα και βρηκα καποιο ατομο, που οπως ελεγε, ειχε τον τριτο βαθμο ρεικι.
Με εδιεφερε μονο να με βοηθησει να ξεμπλοκαρω φοβους και ανασφαλειες, αλλα μου προτεινε να με διδαξει μεχρι τον δευτερο βαθμο ,ωστε να βοηθηθω και να βοηθησω κι αλλους.
Δεχτηκα και απειρη οπως ημουν, δε μπορεσα να δω ποσο μακρια απο το ρεικι ηταν οι γνωσεις του.

Και ερχομαστε στο 2000 ,οπου αρχιζω να διαβαζω τα παντα για το ρεικι .Μετα ακολουθησε η γνωριμια μου με την ψυχολογο μου,η οποια γνωριζει το αγγελικο ρεικι,βιοσιντονισμο κ.α.

Το θεμα τωρα με τον ινδο εχει ως εξης...ειναι παντρεμενος με καποια κοπελα απο δω, 2 χρονια και ειναι μαστερ με εμπειρια 18 χρονων, εμαθα γι αυτον πριν λιγο καιρο.

Τα αλλα τα γνωριζετε για να μη σας κουραζω.
Εχετε δικιο ομως για το θεμα του δασκαλου.
Πρωτον μιλαει γαλλικα ,αγγλικα και ελαχιστα ελληνικα.

Αντε τωρα να συνενοηθουμε ..

Δευτερον ,τωρα που ξερω περισσοτερα για το ρεικι,θελω ο δασκαλος μου να εχει κανει το κλικ στην ψυχουλα μου.


Δεν ειπα οτι θελω να γινω μαστερ ,θελω απλα τον πρωτο βαθμο .

Χρειαζομαι αρκετη δουλεια για τον εαυτο μου και ειμαι πολυ μακρια απο την σκεψη να γινω μαστερ.

Παρολα αυτα ,οι απαντησεις σας παλι με βοηθησαν, οπως παντα φυσικα :x
κανω συνεχεια δοκιμες να βγω απο το σπιτι ...ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κουράστηκες Μαράκι?

από τι? από τις επιλογές σου?

τότε δεν έχεις παρά να τις αλλάξεις...Στο χέρι μας είναι πάντα...

και να σου πω...Δεν "πέθανες" τόσα χρόνια που ήσουν σ' αυτήν την κατάσταση, λες να "πεθάνεις" τώρα που θα την ανατρέψεις?

Μπαααα, χλωμό το βρίσκω...

Δεν σε προφυλάσσει το σπίτι σου από τον "θάνατο"...
Απλά στο λέω, γιατί μπορεί να σου διαφεύγει...

αυτό ήταν για μένα η φράση-κλειδί, που με έκανε και ανάτρεψα τα πάντα στην ζωή μου...

άντε κοριτσάκι μου! :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ακριβως..... ξανθουλα ...
ειπες την τελεια φραση.... ο δασκαλος πρεπει να σου κανει κλικ στην ψυχουλα σου..... και ξερεις γιατι ..γιατι η ψυχη γνωριζει....

>:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ksan8oula έγραψε: Χρειαζομαι αρκετη δουλεια για τον εαυτο μου και ειμαι πολυ μακρια απο την σκεψη να γινω μαστερ.
Δουλεύω ασταμάτητα για να γίνω Μάστερ του Εαυτού μου!!
Σου λέει κάτι?? ;)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”