απορίες

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωάννα μου, η μητέρα μου είχε υγρό και στα δύο γόνατα, με αποτέλεσμα να πρήζονται τα πόδια και να πονάει φρικτά, ατροφικό το ένα νεφρό, υπερθυρεοειδισμό, φλεβίτιδα, πίεση.
Οι γιατροί λόγω της ηλικίας της δεν μπορούσαν να της κάνουν εγχείρηση στα γόνατα και έτσι την περιέλαβε η αδερφή μου με το ρέικι.

Σήμερα είναι καλύτερα στην υγεία της, μα έχει κατανοήσει πολλά πράγματα που την βάρυναν και την καθήλωναν. Είναι 86 χρόνων και κάνει όλες τις δουλειές στο σπίτι, μαγειρεύει, σιδερώνει κλπ.

Το ρέικι την βοήθησε επί του πρακτικού, αλλά γίνεται σε καθημερινή βάση και με πολυ αγάπη από την αδερφή μου.

Δεν ξέρω αν η γιαγιά σου μπορεί να ανταπεξέλθει σε καθημερινή θεραπεία, αλλά τουλάχιστον εγώ από αυτό που έχω δει στους ηλικιωμένους, έχει ανταπόκριση, όταν κι εκείνοι άνοίγουν για την θεραπεία τους και την αφήνουν να συντελεστεί.

Η απώλεια ενός παιδιού φέρνει σοβαρό πλήγμα στους γονείς, που πολλές φορές αρνούνται και την ίδια τους την ζωή, προκαλώντας σιγά σιγά και την ασθένεια που τους αποδυναμώνει.

Η θεία μου, πχ. όταν έχασε το παιδί της σε ηλικία 40 ετών, άρχισε να παθαίνει αλτσχάιμερ και πέθανε από αυτήν την ασθένεια, αρνούμενη να δεχτεί την βοήθεια του ρέικι...

Αν μου μίλαγες για νεώτερη ηλικία θα σου έλεγα ότι η ολική θεραπεία θα συντελεστεί με παρατήρηση και γνώση του εαυτού και των συναισθηματικών μπλοκαρισμάτων.

Στους ηλικιωμένους φαίνεται να μην ισχύει αυτό, μια και είναι δύσκολο να κατανοήσουν πιο εσωτερικά τα θέματα, όμως απολαμβάνουν το ρέικι και ενδυναμώνονται, χωρίς φυσικά να αποθεραπεύονται (για να μην λέμε και ασάφειες).

Αυτή είναι η δική μου αντίληψη και εμπειρία. :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Ενας λογος Βασω μου που σκεφτομαι να μαθω ρεικι ειναι και για την γιαγια μου εκτος απο μενα...ειναι πολυ δυσκολο να την βλεπεις να υποφερει και να μην μπορεισ να κανεις τιποτα...

Μεχρι και μασαζ σιατσου και ρεφλεξολογια την εχουμε κανει περα απο τις φυσικοθεραπειες και τις τοσες ενεσεις αλλα γιατρεια καμια ολο και χειροτερα...

Το χειροτερο ειναι πως και εκεινη καταλαβαινει πως μερα με την ημερα γινεται ολο και πιο παραλυτη. Και ευχεται να πεθανει πριν ακομα το ζησει και αυτο...γι αυτο και νοιζομαι γιατι αν μεινει στο κρεββατι ουτε που θελω να το σκεφτομαι...

Χαιρομαι που την μαμα σου την βοηθησε τοσο. Ειναι ελπιδοφορο τουλαχιστον οταν μπροστα σου βρισκεις μονο τοιχους...

Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι ολο και περισσοτερο για να κανω μια συνεδρια αλλα επειδη ειμαι αγχωτικια με καθε τι καινουργιο και ποσο μαλλον να παω σε καποιο ξενο περιβαλλον το αναβαλω...

Που θα παει θα το καταπολεμησω και αυτο...
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Χαίρομαι αφάνταστα που έχω το ρέικι και που μέσα από αυτό αντλώ δύναμη κάθε φορά που τη χρειάζομαι.

Αυτές τις δύσκολες ώρες που περάσαμε με τον πεθερό μου ξαπλωμένο στο κέντρο του σαλονιού στο χωριό, που το έχουν έθιμο, το ρέικι βοήθησε πάρα πολύ εμένα, τον Θοδωρή, τον χώρο και την ψυχή του πεθερού μου.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Ναί βρε Βάσω και Καλιόπη, έχετε δίκιο έτσι τα εννοώ και εγώ αλλά ξεχνάτε οτι εγώ εκφράζομαι έτσι, δηλαδή έτσι τα λέω για να αισθάνομαι και λίγο γειωμένος, τί να κάνω δέν μπορώ να το αλλάξω αυτό τώρα δέν μπορώ απο την μιά μέρα στην άλλη να γίνω κουλτουριάρης.
Πάντως εδώ είμαι δέν έφυγα ποτέ.
Ωσπου να τακτοποιειθώ εδώ και να βάλω τα πράγματα στη θέση τους περνάει ο καιρός, νά τώρα έπρεπε να πάρω πλυντήριο/στεγνωτήριο, άσε μου είμαι κάθε μέρα 3-4 ώρες στην κυκλοφορία.
Σας διαβάζω όμως (και σας σκέφτομαι είναι η αλήθεια).
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ντινάκο???? που να τακτοποιηθείς? ΄Εχασα κάτι?

κατά τα άλλα και εμείς δεν σε σκεφτόμαστε μόνο, αλλά σε νιώθουμε έδώ μεσα... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ντίνο :-D ..... μια σκέψη δική μου μια και τυγχάνει να βάζω πολλα πλυντήρια ...σουϊφερ πανάκια .....σιδερώστρες....αλλα και να οδηγώ ....κλπ..και μια ζωή ολο και κάτι τακτοποιώ εξω και ''μεσα''....

Γίνονται και τα δύο μαζί και μάλιστα αποτελεσματικά και εχεις κανει και πρακτική εφαρμογή των όσων γνωρίζουμε ..

Τόσες ωρες στο τιμόνι , εχεις μια υπέροχη ευκαιρία να αναλύεις και να στοχάζεσαι ...για τον καταγάλανο ουρανό της πατρίδας μας και το πόσο ευτυχείς είμαστε που ζούμε εδω......για την δόνηση που αλλαζει μεσα απο την μουσική του ραδιοφώνου σου και πως μπορείς να το κανεις ''κατα παραγγελία'' ωστε να κυριαρχείς Εσύ σε εσένα......για τον καταναλωτισμό που μπορεί να κάνει τους ανθρώπους να σκεφτούν τι δρόμους εχουν πάρει...

Την ωρα που σιδερώνεις μεχρι και διαλογισμό μπορείς να κάνεις.....επάνω στο λευκό , το αγνό και την αρμονία...
Επάνω στα αρώματα και την ευεξία που προκαλούν......στο ρόλο των αισθήσεων ....

Και τότε κανεις και ''κουλτουριάρικες '' δουλειές.... :geek: ......και εφαρμογή του ''σμαράγδινου πίνακα'' στην καθημερινότητα... :sunny:

Με αγάπη ....


και πάω να σιδερώσω γιατί δεν θα εχουμε ρούχο να βάλουμε η μάλλον εγω θα εχω ..οι αλλοι σε λίγο θα φορανε μαγιό αντι για σλιπάκια.... >:)
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Οσα γράφεις ισχύουν εκτός αυτά με τον καταγάλανο ουρανό και οτι όλοι μας ζούμε στην Ελλάδα.
Εδώ ξυπνάς και είναι όλα μαύρα (όπως λέει και το τραγούδι) και παραμένουν γκρίζα και μαύρα μέχρι το βράδυ.

Βάσω σας είχα γράψει οτι φεύγω για Αμστερνταμ, τελικά κατέληξα να δουλεύω Ουτρέχτη. Μάθε τέχνη κι'άστηνε που λένε;
Ηδη απο πέρυσυ άρχισαν τα προβλήματα στην δικιά μου δουλειά κάτω, έ ... όχι θα κάτσω να σκάσω ... ο γυός μου είναι 19, παιδιά σκυλιά γιόκ έβαλα το βιογραφικό μου στο ιντερνέτ και βρήκα δουλειά στην παλιά μου τέχνη. Τώρα έχω 6μηνο συμβόλαιο αλλά μετά θα μου το κάνουν αορίστου. Δράση λοιπόν, άντε για τέταρτη φορά με το καλό να φτιάξω πάλι σπίτι.
(Οπως λέει και ο Καζαντζίδης Καλιόπη)

Τώρα σας γράφω απο την δουλειά (άν δείς το IP θα καταλάβεις).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino την 05 Δεκ 2008 11:59 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βάσω σας είχα γράψει οτι φεύγω για Αμστερνταμ, τελικά κατέληξα να δουλεύω Ουτρέχτη
:-o συγνώμη Ντινάκο, δεν το είχα πάρει είδηση...

΄Όμως δεν υπάρχουν αποστάσεις ε? Υπάρχουν μόνο εμπειρίες και ζωή... >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Δέν πειράζει, το είχα καταλάβει.
Βέβαια άν δέν μου πάει πιά τα παρατάω και γυρίζω ... όμως βρέ παιδί μου μιά ανετιά που έχουν στις δουλειές τους εδώ, τα ξαναθυμήθυκα όλα. Καφεδάκι, τσαγάκι, κουβεντούλα, βολτίτσα, κτλ ... Οσο θυμάμαι που έβγαινε ο π...ς να βγάλω τα λεφτά στην Αθήνα τώρα άρχισα να το γλεντάω.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αχ ούτε κι εγω καλε !!!Ελα χριστε΄αλλά...ελα μου ντε που σε νοιωθω εδω γύρω παντα;
Εισαι εδω κι εμεις εκει!
Ειμαστε παντου Ντινο μην το ξεχνας!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Τί μου λές τώρα Καλιόπη ... έτσι ακριβώς το νιώθω και εγώ.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όταν θα έρθεις Ελλάδα, Ντινάκο, θα κάνουμε ιδιαίτερη συνάντηση φόρουμ

θα φέρουμε και Αρχιεπίσκοπο...χαχαχα κλαίωωωωωωωωωωω με την φατσούλα που φαντάζομαι να κάνεις! =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Αυτός είναι καλός για γάμο ή για κηδεία εμείς έχουμε πάρτυ ... και κάθε μέρα κιόλας ...
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

=)) =)) =))

σκατόπαιδα είμαστε... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Βασούλα ????....
whats'up????
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”