Ερ. Γιατί πρέπει να φοράω λευκά ρούχα στο σεμινάριο ρέικι;

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ερ. Γιατί πρέπει να φοράω λευκά ρούχα στο σεμινάριο ρέικι;

Δημοσίευση από Vasoula »

Τελευταία ακούω συνεχώς από ανθρώπους, που έρχονται σε επαφή με το ρέικι, διάφορες ιστορίες που δεν έχουν καμία σχέση με την αλήθεια.

Οι περισσότεροι ρωτούν αν θα πρέπει να βάλουν λευκά ρούχα στην διάρκεια των μυήσεων στο ρέικι ή αν πρέπει να κάνουν νηστεία (!) πριν από τις μυήσεις.
Δεν υπάρχουν "ενδυμασίες" που επιβάλλονται στα σεμινάρια! Δεν υπάρχει κάποια "κατάλληλη" ή "ακατάλληλη" διατροφή για το ρέικι.
Στην ουσία, δεν υπάρχει τίποτα που να επιβάλλεται.

Το ρέικι είναι απλότητα και ελευθερία! Οι δεσμεύσεις ανήκουν στην προσπάθεια μερικών δασκάλων που θέλουν μέσα από εξωτερικούς παράγοντες να προσδώσουν στην ενέργεια μια θεϊκότητα!

Λες και το χρειάζεται...

Ας μην δεσμευόμαστε σε ό,τι μας χαρίστηκε για να μας "ελευθερώσει"!!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Kαλώς σας βρίσκω!
Τίποτα απο ολα αυτά δεν μπορει να αγκίζουν έναν ελευθερο άνθρωπο,ποσο μαλλον αν αποφασιζει να ασχοληθεί με το Ρέικι.Με ολα τα χρωματα και με ολα τα καρυκεύματα....το Ρέικι ρέει,το νοιώθεις γιατί σε καίει ,το νοιώθεις γιατι το εκπέμπεις σαν ενέργεια στην προσωπικότητα,το Ρέικι είναι ενέργεια,είναι ελευθερία,ειναι χαλαρωση,ειναι δόσιμο,είναι πεταγμα,ειναι εμπσιτοσύνη είναι ..........το Ρέικι ειναι Ολα,αρκει να τα νοιώσεις!
Να είστε καλα!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:P

Καλώς ήλθες Γαλάζια Σφαίρα!

΄Ετσι ακριβώς, όπως τα περιγράφεις...
Το ξέρω άλλωστε :lol:

με αγάπη
Βάσω
Άβαταρ μέλους
toxotis
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 24 Μάιος 2007 2:54 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από toxotis »

:D Γλυκιά μου Καλλιόπη τι τέλεια! Σ' εσένα βλέπω, πως σίγουρα έδωσε φτερά! -Είσαι πολύ γλυκιά στη φωτο...

Φιλιά και στις δυο σας...σας έχασα λίγες μέρες λόγω εργασίας και "καταρακτώδους βροχής", έχω τόσα που θέλω να γράψω και τόσες απαντήσεις που οφείλω σε φόρουμ...που τελικά προς το παρών... χαίρομαι το ρεϊκι στον εαυτό μου.... :wink: και δεν γράφω, απλά νιώθω...

Φιλιά
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Kαλώς ήρθες Βικη μου!

Χαίρομαι πολύ που είσαι κοντά μας!

Εδώ γίνεται ένα υπέροχο μοίρασμα...και αισθάνομαι τόσο μεγάλη ευγνωμοσύνη για ότι μαθαίνω μέσα από όλους!

Ευχαριστώ, το μόνο που μπορώ να πω αυτήν την στιγμή!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Bικάκιιιιιιιιιιιιιιιι
Καλως το μας καλως το μας!
Σε ευχαριστω ΄για τα καλα σου λογια...........ναι μουδωσε φτερά το Ρεικι και όχι μονο!
Φιλιά για ολους!
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

επανερχομαι σε αυτο το θεμα για να ρωτησω...
ειμαι κι εγω της ιδιας αποψης ελευθεριας με την βασω...
ομως τα χρωματα εχουν δονησεις και αν και δεν ειναι υποχρεωτικο να το βλεπεις ετσι εγω το πιστευω..

προσωπικα φορω μαυρα οταν νοιωθω οτι χρειαζομαι προστασια και λευκα ρουχα οταν νοιωθω ανετα και προστατευμενη παραδειγμα..

ετσι η δικη μου 'δασκαλα' προτιμησε για τις 'μυησεις' το λευκο χρωμα γιατι θεωρησε οτι η ενεργεια κυλαει πιο αβιαστα ..

αλλα ολα αυτα δεν ειναι επιβεβλημενα σε καμια περιπτωση, οπως ας πουμε και οι θεσεις των χεριων..οι βασικες θεσεις που μαθαινουμε ειναι ο πρωτος 'μπουσουλας', ομως αν στην θεραπεια σου βγαινει διαφορετικα δεν θα πεις 'ωχ, λαθος', αλλα θα δειξεις εμπιστοσυνη και θα προχωρησεις οπως νοιωθεις..

βεβαια , αυτο πιστευω εγω :wink:
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλή μου Satya, έτσι είναι όπως το λες...

Τα χρώματα ανταποκρίνονται στις δικές μας δονήσεις της στιγμής...
Και είναι μια καλή αρχή για να διαφοροποιείς τις δονήσεις σου, μέχρι να μπορείς να τις κρατάς πάντα σε σταθερό επίπεδο και να τις αυξάνεις...

Θα δεις στην πορεία, ότι οι δονήσεις σου έχουν να κάνουν μόνο με τα πεδία σου και το πόσο ελεύθερα κυλάει η ροή σ' αυτά...
και όχι με τα χρώματα που επιλέγεις.

Η ενέργεια που απορρέει από εμάς, με βάση τις δονήσεις μας, μας κάνει να αισθανόμαστε ασφαλείς οπουδήποτε...

Θα έχεις ακούσει ότι πολλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται προστατευτικές "ασπίδες", όταν θεραπεύουν ή όταν βρίσκονται σε κάποιον χώρο που δεν είναι τόσο "καθαρός" από ενέργειακά μπλοκαρίσματα των ανθρώπων που βρίσκονται σ' αυτόν...

Είναι θέμα διεύρυνσης του νου και της συνειδητότητας.
Μετά δεν ενοχλούν ούτε οι άνθρωποι, ουτε τα χρώματα, ούτε οι χώροι, γιατί δεν υπάρχει τίποτα που μπορεί να σε "προσβάλει" και να αισθανθείς φόβο...

Αν είπα για τα χρώματα στα ρούχα, κατά την διάρκεια του σεμιναρίου ρέικι, είναι απλά για να φύγουν οι άνθρωποι από την επιβολή του "πρεπει" και δεν "πρέπει"...

΄Ότι αισθάνεσαι πως έχεις ανάγκη, αυτό να κάνεις, και δεν χρειάζεται εγώ να σου επιβάλλω την δική μου "ανασφάλεια" που με οχυρώνει πίσω από το χρώμα των ρούχων μου...και μάλιστα από τον ρόλο του "δάσκαλου", που έχει σημασία για τους ανθρώπους που έρχονται στο ρέικι, χωρίς να γνωρίζουν τίποτα για τις δονήσεις του σώματός τους...Αυτό μόνο φόβο προκαλεί...
Αρκετό φόβο έχουν οι άνθρωποι, γιατί πρέπει κι εγώ να τον εντείνω περισσότερο, με "μύθους" που δεν βοηθάνε?
Ο καθένας μας ξέρει, πως μέσα στο πεδίο του φόβου, μπορεί να προστατευτεί καλύτερα...

Αλλιώς το σεμινάριο ρέικι, θα έμοιαζε με την θρησκεία μας που "επιβάλλει" την νηστεία για να έχει κανείς "καθαρό σώμα" πριν κοινωνήσει...
Τι αλήθεια μπορεί να περιέχει αυτό?
Οι σκέψεις μας και τα συναισθήματά μας έχουν να κάνουν με την τροφή?
Γιατί όση νηστεία και να κάνει κανείς, αν σκέφτεται "αισχρά", αυτό θα αποτυπωθεί στο νοητικό του πεδίο...Και που βρίσκεται η καθαρότητα? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

Vaso έγραψε: Θα δεις στην πορεία, ότι οι δονήσεις σου έχουν να κάνουν μόνο με τα πεδία σου και το πόσο ελεύθερα κυλάει η ροή σ' αυτά...
και όχι με τα χρώματα που επιλέγεις.

Η ενέργεια που απορρέει από εμάς, με βάση τις δονήσεις μας, μας κάνει να αισθανόμαστε ασφαλείς οπουδήποτε...
ομολογουμενως, δεν το ειχα σκεφτει ποτε ετσι!
και τωρα που το σκεφτομαι εχεις δικαιο....
οπως και ολα τα υπολοιπα που εγραψες.. δεν ειχα αναλογιστει ας πουμε οτι ο φοβος των 'μαθητων' ισως ενταθει απο μια παρακληση του 'δασκαλου' επειδη δεν γνωριζουν τους λογους για τους οποιους ισως ζητηθει αυτο...

χμμμμ...τελικα μαλλον εχει και πολυ μεγαλη σημασια ο τροπος που κανεις την δηλωση σου..
ειναι δηλαδη διαφορετικο να ακουσεις
'παρακαλω πολυ τις επομενες δυο ημερες απο τις 9.00 μεχρι τις 5.00 θα φοραμε λευκα ρουχα και δεν θα καπνιζουμε, δεν θα μιλαμε στο κινητο και δεν θα 'ξεστρατιζουμε' απο το προγραμμα'

και διαφορετικο
'θα περασουμε καποιες ωρες μαζι , μεσα στις οποιες θα κυλησει ομορφα η αγαπη και η ενεργεια και θα προτιμουσα σε αυτην την διαδικασια τα πρωτακια μας να διαλεξουν το λευκο χρωμα στα ρουχα τους'

και διαφορετικο
'ναμαστε!! ολα ειναι καλως καμωμενα και καλωσηρθατε οπως ακριβως νοιωθετε να ειστε!'

δεν ειπε αυτο η 'δασκαλα' μου, απλα σκεψεις κανω ...
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγώ Satya, λέω απλά...

"Καλώς ήρθατε, ευχαριστώ που με εμπιστευθήκατε, για ένα τόσο σημαντικό ταξίδι, στην ανθρώπινη συνείδηση..
Σ' αυτό το ταξίδι θα πάρουμε μαζί μας μόνο την ελευθερία, να είμαστε αγνοί..."
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

τελεια! :D

ομως μεσα στο πλαισιο της ελευθεριας, δεν μπορω να κατακρινω την οποιαδηποτε 'δασκαλα' για το πως απευθυνεται στον κοσμο, σωστα?

απλα προχωρώντας την ευχαριστω για τα κλειδια που μου παρεδωσε και ισως μεσα απο συζητηση της αλλαξω γνωμη για καποια πραγματα (η και εκεινη αλλαζει την δικη μου αποψη για καποια αλλα)

και εαν παρω τη θεση της καποια στιγμη βαζω ενα διαφορετικο λιθαρακι στο σπιτακι που χτιζουμε ολοι... :wink:
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ετσι ακριβώς Satya...δεν κρίνουμε την προσέγγιση κανενός "δασκάλου"...

Απλά επιλέγουμε ποιά προσέγγιση μας "ανοίγει" σε ανώτερα πεδία και ποιά μας "κατεβάζει" στην υλική δόνηση, για να βρούμε τον δρόμο μας από εκεί...

Είναι δική μας η ευθύνη της επιλογής και ο "δάσκαλος" δεν μπορεί, δεν πρέπει να συμμετέχει σ' αυτήν, παρά μόνο δηλώνοντας την αλήθεια του, που μπορεί να περνάει και μέσα από τα λευκά ρούχα. :wink:

Στην πορεία, εμείς θα καταλάβουμε ότι η αλήθεια των άλλων, την συγκεκριμένη στιγμή που την εισπράξαμε, ήταν και η ανάγκη μας να την ακούσουμε και να την επεξεργαστούμε. Και προχωράμε...ή παραμένουμε, με δική μας αποκλειστικά επιλογή στις εξωτερικές αλήθειες που συλλέγουμε στην διάρκεια της ζωής μας, μέχρι να βρούμε τα δικά μας όρια σ' αυτές!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


Εικόνα

ομορφα που μας τα λες....
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:Ετσι ακριβώς Satya...δεν κρίνουμε την προσέγγιση κανενός "δασκάλου"...

Απλά επιλέγουμε ποιά προσέγγιση μας "ανοίγει" σε ανώτερα πεδία και ποιά μας "κατεβάζει" στην υλική δόνηση, για να βρούμε τον δρόμο μας από εκεί...

Είναι δική μας η ευθύνη της επιλογής και ο "δάσκαλος" δεν μπορεί, δεν πρέπει να συμμετέχει σ' αυτήν, παρά μόνο δηλώνοντας την αλήθεια του, που μπορεί να περνάει και μέσα από τα λευκά ρούχα. :wink:

Στην πορεία, εμείς θα καταλάβουμε ότι η αλήθεια των άλλων, την συγκεκριμένη στιγμή που την εισπράξαμε, ήταν και η ανάγκη μας να την ακούσουμε και να την επεξεργαστούμε. Και προχωράμε...ή παραμένουμε, με δική μας αποκλειστικά επιλογή στις εξωτερικές αλήθειες που συλλέγουμε στην διάρκεια της ζωής μας, μέχρι να βρούμε τα δικά μας όρια σ' αυτές!

@};- @};- @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ερ. Γιατί πρέπει να φοράω λευκά ρούχα στο σεμινάριο ρέικ

Δημοσίευση από Giwrgos »

Vaso έγραψε:Τελευταία ακούω συνεχώς από ανθρώπους, που έρχονται σε επαφή με το ρέικι, διάφορες ιστορίες που δεν έχουν καμία σχέση με την αλήθεια.

Οι περισσότεροι ρωτούν αν θα πρέπει να βάλουν λευκά ρούχα στην διάρκεια των μυήσεων στο ρέικι ή αν πρέπει να κάνουν νηστεία (!) πριν από τις μυήσεις.
Δεν υπάρχουν "ενδυμασίες" που επιβάλλονται στα σεμινάρια! Δεν υπάρχει κάποια "κατάλληλη" ή "ακατάλληλη" διατροφή για το ρέικι.
Στην ουσία, δεν υπάρχει τίποτα που να επιβάλλεται.

Το ρέικι είναι απλότητα και ελευθερία! Οι δεσμεύσεις ανήκουν στην προσπάθεια μερικών δασκάλων που θέλουν μέσα από εξωτερικούς παράγοντες να προσδώσουν στην ενέργεια μια θεϊκότητα!

Λες και το χρειάζεται...

Ας μην δεσμευόμαστε σε ό,τι μας χαρίστηκε για να μας "ελευθερώσει"!!!

Συγγνωμη αν ανοιγω καινουριο topic, αλλα μπορει καποιος να λαβει μυηθει στο ρεικι απο μονος του? Γιατι, αν δεν μπορει, τοτε κι αυτο δεν ειναι μορφη ανελευθεριας? :-? :-? :-?
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”