FOXTROT o Jazz!!!

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από Emmaki »

FOXTROT!!! O:-)

"Ανατρέξτε στη μελωδία του «Fever» ή του «Ροζ Πάνθηρα» και θα καταλάβετε περί τίνος πρόκειται. Το foxtrot -ή επί το ελληνικότερον «το βήμα της αλεπούς», λόγω των κωμικών καμαρωτών του βημάτων- είναι από τους λίγους χορούς που ξεκίνησαν από τα σαλόνια της υψηλής κοινωνίας και στη συνέχεια διαδόθηκαν σταδιακά στις χαμηλότερες κοινωνικές τάξεις. Πρώτη φορά παρουσιάζεται πάνω στη σκηνή το 1915 από τον αμερικανό ηθοποιό και χορευτή Harry Fox, από τον οποίο πήρε και το όνομά του. Συνδέθηκε με την τζαζ μουσική και αποτέλεσε την εναλλακτική απάντηση στο κοινό που είχε πλέον βαρεθεί τη στυλιζαρισμένη πόλκα και το αυτοκρατορικό βαλς.

Χαρακτηριστικά. Είναι παιχνιδιάρικος χορός, περιλαμβάνει εύκολα βήματα, αλλά εξαιρετικά δύσκολη τεχνική, αν θέλει να αποδώσει κανείς σωστά το στυλ του. Το πάνω μέρος του σώματος αποκτά πολύ καλή δυναμική, ενώ τα πόδια και η λεκάνη είναι υπεύθυνα για την κίνηση. Προάγει κυρίως την ισορροπία, καθώς ο μαθητής διδάσκεται να περπατάει ελεγχόμενα, αλλά και να αναπνέει διαφραγματικά, απαραίτητο στοιχείο ώστε να μπορεί να απομονώνει το πάνω από το κάτω μέρος του σώματός του."

Μπορει το Waltz να κερδισε με το αριστοκρατικο του υφος τα σαλονια της υψηλης κοινωνιας, το Foxtrot ομως γοητευσε με την φινετσατη συνθεση του και την ιδιαιτερη μουσικη του...
Η τζαζ μουσικη ηταν πιο προσιτη στο ευρυτερο κοινο, χωρις να χανει την "γοητευτικη φυση" της και την αριστοκρατικη της διαθεση...Το Foxtrot παραδιδεται στον ρυθμο του παιχνιδιου και συνεχιζει την ιδιαιτεροτητα στα χαρακτηριστικα οπως και στο Waltz...τεντωμενοι αστραγαλοι, ιδια σταση σωματος, δυσκολη τεχνικη στην ισορροπια, ακομα και στην αναπνοη...

Μπορει να φαινεται ενα χορος "απομακρος" απο το κοινωνικο στατους, παρολαυτα, οταν ενα ζευγαρι χορευει στη μελωδια του, δεν αργει να παρασυρθει απο την ευρηματικοτητα του!!!

Μερικα Foxtrotραγουδακια O:-)









:x :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από Fotinoula »

αχ αχ αχ χτυπάει η καρδούλα μου :romance-heartbeating:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από Giotoula »

:x :x :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από Giotoula »

:x :x :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

δεν ειναι κακο τελικα οφειλω να ομολογησω!! :x εχει και αυτη την μικρη υπεροχη προκλησουλα να παταω-κανω οτι λεω :D :) :)) (θα μου πεις παντου ειναι αλλα ειδικα σε αυτο μου βγηκε πολυ! O:-) O:-) )

:x :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από Δωρουλα »

υπεροχα απλα!!!! 8-> 8-> 8-> :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

8-> :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από Βικούλα »

:x :x 8->
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από Annoula »

8-> 8-> 8-> 8-> 8->
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ifaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3238
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 10:42 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από Ifaki »

Τα τραγουδάκια είναι τόσο όμορφα...!!!!!!!! Κι αυτή η φωνή του Sintatra!!! Λιώνω!!!! :x :x

Εχει δίκιο η Μπέττυ!!! Είναι ακούω - πατάω...! Εκεί είναι μάλλον και η δυσκολία... Δε με αφήνει να αυτοσχεδιάσω...! 'Η μάλλον έτσι νομίζω εγώ! :-?
Ο μεγαλύτερος Σκοπός μας είναι να ενώσουμε τα μέρη της Ψυχής μας μέσα στην Αγάπη του Θεού και του Ανθρώπου
Χωρίς να μας νοιάζει ποιόν απογοητεύουμε

_________________
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Σε ολους τους χορους οτι μετραμε, παταμε....απλα στο Foxtrot η δυσκολια ειναι η στροφικοτητα που απαιτειται καθε φορα στο βασικο....αντε καλεεεεεε..εμεις ειμαστε για ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!! :x >:d< >:d< >:d< O:-)
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από panos »

αγαπημενη μελωδια ...ειναι ενας απο αυτος που με εκαναν να αγαπαω τον χορο και την εκφραση του :x :x :x
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από margaritarenia »

8-> 8-> :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: FOXTROT o Jazz!!!

Δημοσίευση από Ellaki »

Emmanouela έγραψε:Σε ολους τους χορους οτι μετραμε, παταμε....απλα στο Foxtrot η δυσκολια ειναι η στροφικοτητα που απαιτειται καθε φορα στο βασικο....αντε καλεεεεεε..εμεις ειμαστε για ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!! :x >:d< >:d< >:d< O:-)
σίγουρα ;))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΧΟΡΟΣ”